Немогуће је занемарити сличности: Она је могућа инспирација за лик новинарке у "Сабљи"? 24 сата је била под будним оком полиције због претњи убиством, баш као Даница у серији
Да ли је стварност инспирисала фикцију у серији Сабља?
Протекле недеље емитована је последња епизода серије Сабља, која је изазвала велико интересовање публике од самог почетка. У финалу, гледаоци су сведочили драматичном покушају убиства новинарке Данице Мандић, једне од кључних протагониста серије. У емотивним и напетим сценама, приказано је како Даница, након низа претњи и застрашивања због свог новинарског рада, постаје мета атентата. Напад на Даницу изазвао је лавину коментара на друштвеним мрежама, а многи су повукли паралеле између њеног лика и судбине стварних новинара у Србији.
Серија Сабља је завршила своје емитовање на РТС-у у недељи за нама, остављајући снажан утисак на публику и подстичући бројне дискусије. Кроз драматизовану причу инспирисану догађајима из 2003. године, серија се бави политичко-криминалним заплетима који су потресли Србију у времену након атентата на премијера Зорана Ђинђића, али и пре атентата. Међу најзапаженијим ликовима нашла се Даница Мандић, млада и храбра новинарка, чија судбина осликава тежину и ризике посла који укључује разоткривање моћних и опасних појединаца.
У последњој епизоди, Даница постаје мета покушаја убиства, што је кулминација притисака и претњи које је трпела током целе сезоне. Њен лик изазвао је много пажње, како због емотивне повезаности публике са њеном причом, тако и због спекулација о томе да ли је инспирисан стварним особама.
Даница Мандић: Лик који одражава стварност
Даница Мандић, коју тумачи глумица Милица Гојковић, представља новинарку која се неуморно бори за истину, упркос претњама смрћу и физичком угрожавању. Њена храброст и истрајност дошле су у први план када су се догађаји из серије заоштрили, а покушај атентата на њу у последњој епизоди био је кључни тренутак који је подстакао питања о инспирацији за њен лик.
Глумица Милица Гојковић осврнула се на припрему за улогу и истакла да је Даница инспирисана судбинама многих новинара у Србији.
- Даница је инспирисана судбинама наших новинара. Током проба, анализирали смо интервјуе и телевизијске емисије, како бисмо креирали лик који носи аутентичност и снагу стварних хероја новинарства - изјавила је Милица, додајући да су је посебно импресионирале храброст и прибраност новинара који су се суочавали са претњама моћних људи у земљи.
Милица је додатно истакла да је кроз лик Данице желела да ода почаст свим новинарима који су храбро и часно обављали свој посао, суочавајући се с огромним ризицима.
Ко је могућа инспирација за лик Данице?
Иако су аутори серије нагласили да је Сабља играна фикција заснована на реконструкцијама и претпоставкама, немогуће је занемарити сличности између Данице Мандић и Бранкице Станковић, једне од најпознатијих истраживачких новинарки у Србији.
Бранкица Станковић, ауторка емисије Инсајдер, позната је по својим истраживањима организованог криминала и корупције. Њени радови често су изазивали буру у јавности, али и доводили њен живот у опасност. Због претњи смрћу, 2009. године додељена јој је стална полицијска пратња. Претње које су долазиле од криминалних група постале су део њене свакодневице, чинећи њен живот борбом за истину, али и за личну сигурност.
Бранкици Станковић је полицијско обезбеђење укинуто 2014. године, након што је она више пута тражила да се то деси. Наиме, она је сматрала да је обезбеђење више ограничавало њену слободу кретања, него што је пружало заштиту, и то је образложила у неколико интервјуа.
"Тражила сам више пута јер сам сматрала да треба да буду ухапшени они који прете или спремају нечије убиство а не да малтене ограничену слободу кретања имају они који поштено и професионално раде свој посао", рекла је Бранкица у једном интервјуу.
Паралела са Даницом Мандић је очигледна - и једна и друга су жене које се суочавају с опасностима због свог посла. И док је Бранкица стварна особа чија је прича позната јавности, Даница је замишљени лик, али са елементима који јасно осветљавају судбине новинара у Србији.
Сцена у којој криминални клан наручује снајпер за атентат на новинарку посебно је подсетила на стварне претње које је добијала Бранкица Станковић.
Бранкица Станковић годинама је била под полицијском заштитом због озбиљних претњи које су јој упућиване због истраживачког рада. У својој књизи Инсајдер - моја прича, открила је да је добијала информације из службених бележака о плановима за њено убиство, укључујући и наручивање снајпера. Претње су биле усмерене на њено истраживање повезаности криминалних група и корупције у Србији.
Даница Мандић у серији Сабља пролази кроз сличне ситуације, где њен посао постаје директна претња њеном животу. Наручивање снајпера у серији, иако фиктивно, евоцира стварну опасност с којом се суочавају новинари који истражују корупцију и организовани криминал.
Мистерија лика Данице
Лик Данице Мандић је можда и један од најинтригантнијих у серији. Њена посвећеност послу, упркос претњама и притиску, као и улога самохране мајке, допринели су слојевитости њеног карактера. Иако је фикција, Даница носи симболику стварних хероја новинарства - оних који су ризиковали своје животе како би јавности донели истину.
Публика је у последњој епизоди видела како се њен живот преокреће када постаје мета атентата. Управо та сцена подсетила је многе на реалне опасности с којима се суочавају новинари у Србији, отварајући дебату о слободи медија и сигурности новинара.
Серија Сабља својим завршетком оставила је публику с питањима о граници између стварности и фикције. Лик Данице Мандић, иако замишљен, представља одраз стварних борби новинара у Србији. Њена прича, као и прича Бранкице Станковић, подсећа на тежину одговорности новинарског позива и опасности које он носи.
Док се спекулише о инспирацији за лик Данице, серија Сабља остаје подсетник на време када је истина била опасна, а они који су се за њу борили - хероји једног друштва.
Иако аутори нису експлицитно потврдили инспирацију, Даница Мандић носи у себи дух оних који су храбро бранили своје идеале. Питање остаје отворено: где престаје фикција, а почиње стварност?