Nemoguće je zanemariti sličnosti: Ona je moguća inspiracija za lik novinarke u "Sablji"? 24 sata je bila pod budnim okom policije zbog pretnji ubistvom, baš kao Danica u seriji
Da li je stvarnost inspirisala fikciju u seriji Sablja?
Protekle nedelje emitovana je poslednja epizoda serije Sablja, koja je izazvala veliko interesovanje publike od samog početka. U finalu, gledaoci su svedočili dramatičnom pokušaju ubistva novinarke Danice Mandić, jedne od ključnih protagonista serije. U emotivnim i napetim scenama, prikazano je kako Danica, nakon niza pretnji i zastrašivanja zbog svog novinarskog rada, postaje meta atentata. Napad na Danicu izazvao je lavinu komentara na društvenim mrežama, a mnogi su povukli paralele između njenog lika i sudbine stvarnih novinara u Srbiji.
Serija Sablja je završila svoje emitovanje na RTS-u u nedelji za nama, ostavljajući snažan utisak na publiku i podstičući brojne diskusije. Kroz dramatizovanu priču inspirisanu događajima iz 2003. godine, serija se bavi političko-kriminalnim zapletima koji su potresli Srbiju u vremenu nakon atentata na premijera Zorana Đinđića, ali i pre atentata. Među najzapaženijim likovima našla se Danica Mandić, mlada i hrabra novinarka, čija sudbina oslikava težinu i rizike posla koji uključuje razotkrivanje moćnih i opasnih pojedinaca.
U poslednjoj epizodi, Danica postaje meta pokušaja ubistva, što je kulminacija pritisaka i pretnji koje je trpela tokom cele sezone. Njen lik izazvao je mnogo pažnje, kako zbog emotivne povezanosti publike sa njenom pričom, tako i zbog spekulacija o tome da li je inspirisan stvarnim osobama.
Danica Mandić: Lik koji odražava stvarnost
Danica Mandić, koju tumači glumica Milica Gojković, predstavlja novinarku koja se neumorno bori za istinu, uprkos pretnjama smrću i fizičkom ugrožavanju. Njena hrabrost i istrajnost došle su u prvi plan kada su se događaji iz serije zaoštrili, a pokušaj atentata na nju u poslednjoj epizodi bio je ključni trenutak koji je podstakao pitanja o inspiraciji za njen lik.
Glumica Milica Gojković osvrnula se na pripremu za ulogu i istakla da je Danica inspirisana sudbinama mnogih novinara u Srbiji.
- Danica je inspirisana sudbinama naših novinara. Tokom proba, analizirali smo intervjue i televizijske emisije, kako bismo kreirali lik koji nosi autentičnost i snagu stvarnih heroja novinarstva - izjavila je Milica, dodajući da su je posebno impresionirale hrabrost i pribranost novinara koji su se suočavali sa pretnjama moćnih ljudi u zemlji.
Milica je dodatno istakla da je kroz lik Danice želela da oda počast svim novinarima koji su hrabro i časno obavljali svoj posao, suočavajući se s ogromnim rizicima.
Ko je moguća inspiracija za lik Danice?
Iako su autori serije naglasili da je Sablja igrana fikcija zasnovana na rekonstrukcijama i pretpostavkama, nemoguće je zanemariti sličnosti između Danice Mandić i Brankice Stanković, jedne od najpoznatijih istraživačkih novinarki u Srbiji.
Brankica Stanković, autorka emisije Insajder, poznata je po svojim istraživanjima organizovanog kriminala i korupcije. Njeni radovi često su izazivali buru u javnosti, ali i dovodili njen život u opasnost. Zbog pretnji smrću, 2009. godine dodeljena joj je stalna policijska pratnja. Pretnje koje su dolazile od kriminalnih grupa postale su deo njene svakodnevice, čineći njen život borbom za istinu, ali i za ličnu sigurnost.
Brankici Stanković je policijsko obezbeđenje ukinuto 2014. godine, nakon što je ona više puta tražila da se to desi. Naime, ona je smatrala da je obezbeđenje više ograničavalo njenu slobodu kretanja, nego što je pružalo zaštitu, i to je obrazložila u nekoliko intervjua.
"Tražila sam više puta jer sam smatrala da treba da budu uhapšeni oni koji prete ili spremaju nečije ubistvo a ne da maltene ograničenu slobodu kretanja imaju oni koji pošteno i profesionalno rade svoj posao", rekla je Brankica u jednom intervjuu.
Paralela sa Danicom Mandić je očigledna - i jedna i druga su žene koje se suočavaju s opasnostima zbog svog posla. I dok je Brankica stvarna osoba čija je priča poznata javnosti, Danica je zamišljeni lik, ali sa elementima koji jasno osvetljavaju sudbine novinara u Srbiji.
Scena u kojoj kriminalni klan naručuje snajper za atentat na novinarku posebno je podsetila na stvarne pretnje koje je dobijala Brankica Stanković.
Brankica Stanković godinama je bila pod policijskom zaštitom zbog ozbiljnih pretnji koje su joj upućivane zbog istraživačkog rada. U svojoj knjizi Insajder - moja priča, otkrila je da je dobijala informacije iz službenih beležaka o planovima za njeno ubistvo, uključujući i naručivanje snajpera. Pretnje su bile usmerene na njeno istraživanje povezanosti kriminalnih grupa i korupcije u Srbiji.
Danica Mandić u seriji Sablja prolazi kroz slične situacije, gde njen posao postaje direktna pretnja njenom životu. Naručivanje snajpera u seriji, iako fiktivno, evocira stvarnu opasnost s kojom se suočavaju novinari koji istražuju korupciju i organizovani kriminal.
Misterija lika Danice
Lik Danice Mandić je možda i jedan od najintrigantnijih u seriji. Njena posvećenost poslu, uprkos pretnjama i pritisku, kao i uloga samohrane majke, doprineli su slojevitosti njenog karaktera. Iako je fikcija, Danica nosi simboliku stvarnih heroja novinarstva - onih koji su rizikovali svoje živote kako bi javnosti doneli istinu.
Publika je u poslednjoj epizodi videla kako se njen život preokreće kada postaje meta atentata. Upravo ta scena podsetila je mnoge na realne opasnosti s kojima se suočavaju novinari u Srbiji, otvarajući debatu o slobodi medija i sigurnosti novinara.
Serija Sablja svojim završetkom ostavila je publiku s pitanjima o granici između stvarnosti i fikcije. Lik Danice Mandić, iako zamišljen, predstavlja odraz stvarnih borbi novinara u Srbiji. Njena priča, kao i priča Brankice Stanković, podseća na težinu odgovornosti novinarskog poziva i opasnosti koje on nosi.
Dok se spekuliše o inspiraciji za lik Danice, serija Sablja ostaje podsetnik na vreme kada je istina bila opasna, a oni koji su se za nju borili - heroji jednog društva.
Iako autori nisu eksplicitno potvrdili inspiraciju, Danica Mandić nosi u sebi duh onih koji su hrabro branili svoje ideale. Pitanje ostaje otvoreno: gde prestaje fikcija, a počinje stvarnost?