VRAĆAJU SE U EVROPU NA MALA VRATA? Komunisti srušili desnicu i osvojili vlast u Portugalu
Samo dve nedelje nakon polaganje zakletve, portugalska vlada je zbog mera štednje bila primorana da podnese ostavku. Nju je zamenila koalicija levičara – komunisti i socijalisti, čime je Portugal postao prva država EU čiju vlast drži komunisti.
Umerena Socijalistička partija formirala je savez sa Komunističkom partijom i radikalnim Levim blokom i na taj način stekla većinu u parlamentu od 230 poslanika, koja je glasala protiv programa vlade premijera Pedra Pasosa Koelja.
Jedina evropska zemlja u kojoj komunisti imaju udela u vlasti jeste Belorusija, a stranka koja je deo vladajuće koalicije, ali bez vodećeg mesta u istoj jeste Komunistička partija Belorusije. Lukašenka, predsednika Belorusije, zapadne vlade smatraju diktatorom, što se u ovoj zemlji tumači kao mešanje u unutrašnje stvari.
Iako su stranke desnog centra daleko jače i sa većim nadležnostima i položajem u čitavoj Evropi, u nekim zemljama, poput Španije, stranke levog centra imaju vlast u nekim oblastima ili gradovima.
Interesantno je da čak ni u Belorusiji, bivšoj državi SSSR-a većinu ne čini komunistička partija, dok je u Portugalu koalicija komunista i socijalista zauzela vlast.
Strah od grčkog scenarija
Nemoguće je neprimetiti da su mere štednje prouzrokovale brojne potrese u vrhu mnogih zemalja. Iz tog razloga, Portugalci se plaše da ih ne zadesi grčka sudbina.
- Sve što treba da uradite je da pogledate malo unazad, i vidite kako je prošla Grčka, jedna od naših partnera u evrozoni koja se u početku suprotstavila merama štednje. Šta su dobili time? Više siromaštva, veću recesiju, nezaposlenost i dodatnu zavisnost od MMF-a - rekla je nedavno ddlazeća ministarka finansija Portugala Marija Luis Albukerke Albukerke.
I zaista, mnogi tvrde da je Portugal krenuo Ciprasovim stopama, koji je prkosio Angeli Merkel, MMF-u i čitavom sistemu EU. Deset meseci nakon Ciprasove vladavine, njegove ideale je slomila je mašinerija koja kaže: "Dug mora da se plati".
Portugalska levica obećava ublažavanje stroge štednje, dok kritičari već vide budućeg portugalskog premijera u Ciprasovoj koži, a Portugal u raljama dužničke krize.
Stoga, poznata rečenica "Što južnije, to tužnije" je opravdana i u ovom slučaju, ako pretpostavimo da su se u sličnom problemu, osim Grčke, našle i Španija i Italija, sa jednom razlikom, u ideologiji. Sve to nas vraća na pitanje: Da li je evropska politika štednje posadilo novo seme komunizma u Evropi?