ВРАЋАЈУ СЕ У ЕВРОПУ НА МАЛА ВРАТА? Комунисти срушили десницу и освојили власт у Португалу
Само две недеље након полагање заклетве, португалска влада је због мера штедње била приморана да поднесе оставку. Њу је заменила коалиција левичара – комунисти и социјалисти, чиме је Португал постао прва држава ЕУ чију власт држи комунисти.
Умерена Социјалистичка партија формирала је савез са Комунистичком партијом и радикалним Левим блоком и на тај начин стекла већину у парламенту од 230 посланика, која је гласала против програма владе премијера Педра Пасоса Коеља.
Једина европска земља у којој комунисти имају удела у власти јесте Белорусија, а странка која је део владајуће коалиције, али без водећег места у истој јесте Комунистичка партија Белорусије. Лукашенка, председника Белорусије, западне владе сматрају диктатором, што се у овој земљи тумачи као мешање у унутрашње ствари.
Иако су странке десног центра далеко јаче и са већим надлежностима и положајем у читавој Европи, у неким земљама, попут Шпаније, странке левог центра имају власт у неким областима или градовима.
Интересантно је да чак ни у Белорусији, бившој држави СССР-а већину не чини комунистичка партија, док је у Португалу коалиција комуниста и социјалиста заузела власт.
Страх од грчког сценарија
Немогуће је неприметити да су мере штедње проузроковале бројне потресе у врху многих земаља. Из тог разлога, Португалци се плаше да их не задеси грчка судбина.
- Све што треба да урадите је да погледате мало уназад, и видите како је прошла Грчка, једна од наших партнера у еврозони која се у почетку супротставила мерама штедње. Шта су добили тиме? Више сиромаштва, већу рецесију, незапосленост и додатну зависност од ММФ-а - рекла је недавно ddlazeća министарка финансија Португала Марија Луис Албукерке Албукерке.
И заиста, многи тврде да је Португал кренуо Ципрасовим стопама, који је пркосио Ангели Меркел, ММФ-у и читавом систему ЕУ. Десет месеци након Ципрасове владавине, његове идеале је сломила је машинерија која каже: "Дуг мора да се плати".
Португалска левица обећава ублажавање строге штедње, док критичари већ виде будућег португалског премијера у Ципрасовој кожи, а Португал у раљама дужничке кризе.
Стога, позната реченица "Што јужније, то тужније" је оправдана и у овом случају, ако претпоставимо да су се у сличном проблему, осим Грчке, нашле и Шпанија и Италија, са једном разликом, у идеологији. Све то нас враћа на питање: Да ли је европска политика штедње посадило ново семе комунизма у Европи?