VREBAJU NAS SA SVIH STRANA: Ovo je pet najopasnijih PRETNJI za Srbiju!
Kao dve najveće pretnje za Srbiju su islamski radikalizam i veliki talas migranata, ali pored njih vrebaju i druge potencijalne opasnosti.
Predsednik skupštinskog Odbora za KiM Milovan Drecun (SNS) kaže da separatistički proces na Kosovu spada u „unutrašnje rizike”, dok je glavni bezbednosni problem islamski ekstremizam.
- Islamisti se šire, njihovu ideologiju prihvata sve više ljudi, ima ih mnogo na Kosovu, ali i u Raškoj oblasti, i to vrlo zabrinjava - kaže Drecun.
1. Kriza s migrantima
U situaciji kada Mađarska bude završila svoju ogradu na granici, a dok se Makedonija čak i upotrebom sile bori protiv nekontrolisanog priliva migranata, Srbiji će biti sve teže da opstaje kao humana oaza mira.
On navodi da migranti jesu „pod kontrolom“, ali da se prethodnih dana moglo čuti da među njima ima pristalica džihadista.
2. Islamski ekstremizam
Sa kosova je za IS otišlo da se bori oko 300 ljudi, iz Bosne oko 250, iz Sandžaka tridesetak, a ova organizacija tek sada pojačava propagandu na Balkanu. Pripadnici i simpatizeri ISIS, kao i sekta vehabija bliska Al Kaidi, ozbiljna su bezbednosna pretnja za Srbiju i ceo region.
- Situaciju dodatno otežavaju najave da će u skoroj budućnosti više miliona ljudi iz Sirije krenuti put zapadne Evrope, i vrlo je moguće da će tada doći do destabilizujućih procesa - kaže za Blic Drecun.
3. Albanski nacionalizam
Nedavni teroristički napad u Kumanovu, kao i planirani udari na severu Kosova i u oblasti Preševa, podsetili su da opasnost od zagovornika velikoalbanskog projekta još nije prošla. I najmanji incident mogao bi da raspali požar u celom regionu, a naoružani albanski ekstremisti imaju i političku podršku u nekim krugovima na KiM i u Makedoniji.
4. Situacija na Kosovu
Bezbednosne pretnje za kosovske Srbe još nisu prošlost. Zbog odluke o osnivanju Specijalnog suda za zločine OVK, gde bi mogli da se nađu neki od vodećih albanskih političara, na Kosovu su već narasle tenzije, a „Samoopredeljenje“ preti dosad najradikalnijim akcijama.
5. Kriza u Grčkoj
U slučaju nove erupcije socijalne i ekonomske krize u Grčkoj, ceo region bio bi zahvaćen domino efektom nestabilnosti. Na primer, ukoliko bi građani Srbije naglo počeli da povlače novac iz grčkih banaka, koje ne bi mogle da ih isplate, samo korak bi nas delio od nasilja na ulicama.
Vojni analitičar Aleksandar Radić upozorava da talas izbeglica može da utiče na bezbednost, kao i da među njima ima dosta vojno sposobnih ljudi, tako da postoji razlog za brigu zbog gubitka kontrole na terenu.