Vreme je za bebe – ili možda ipak ne
Ukoliko niste još spremni za ulogu roditelja, najbolje bi bilo da koristite neku od kontraceptivnih metoda.
Postoji nekoliko metoda kontracepcije a vi odaberite koja vam najviše odgovara:
Barijerne metode - kondom
Barijerne metode kontracepcije predstavljaju fizičke metode koje spečavaju da semena tečnost (sperma) dođe u kontakt sa jajnom ćelijom i tako speče da dođe do neželjene trudnoće. U njih spadaju muški i ženski kondom.
Kondom za muškarce
Verovatno najpopularnija metoda kontracepcije. Kondom je zaštita koja se stavlja pre seksualnog odnosa na penis u erekciji. Napravljen je najčešće od lateksa ili poliuretana koji su izuzetno rastegljivi i sprečavaju odlazak semene tečnosti u vaginu.
Kondome ne bi trebalo koristiti sa lubrikantima na bazi ulja kao sto je vazelin, zato što mogu da dovedu do pucanja lateksa. Takođe stavljanje dva kondoma (jedan preko drugog) ne dovodi do veće sigurnosti - naprotiv usled trenja dovodi do pucanja oba kondoma. Posle seksa, kondom treba zaviti u maramicu i baciti (ali ne u wc šolju).
U slučaju da kondom pukne treba odmah staviti novi i ako je potrebno uzeti pilulu "dan posle". Ako se koriste pravilno kondomi pružaju zaštitu u 98% slučajeva, što predstavlja izuzetno visoku zaštitu od neželjene trudnoće.
Veoma je bitno da se kondomi ne upotrebljavaju samo u kontraceptivne svrhe, nego pružaju izuzetnu zaštitu i protiv seksualno prenosivih bolesti kao sto su sida, gonoreja ili kondilomi.
Kondom za žene
Kondom za žene se drugačije naziva femidom. U današnje vreme se retko koristi i nije tako rasprostranjen kao klasični kondom. Predstavlja zaštitu od poliuretana koja se stavlja u vaginu pre početka odnosa, tako da spoljašnji prsten ostane izvan vagine. Teže puca nego kondom za muškarce i efikasan je u 95% slučajeva.
Hormonalna kontracepcija - pilule
Hormonalne metode kontracepcije se zasnivaju na uticaju hormona na ženski menstrualni ciklus. Sve hormonalne metode kontracepcije su za sada predviđene za žene mada, istraživanja u cilju nalaženja hormonalne kontracepcije za muškarca, su već u završnim fazama. Hormonalne metode su pilule, flasteri i injekcije.
Pilule predstavljaju tablete koje sadrze sintetičke verzije ženskih polnih hormona -estrogena i progesterona. Postoji veliki broj različitih pilula ali sve one kada se uzimaju pravilno, utiču na menstrualni ciklus i verovatnoća oplodjenja je veoma mala. Današnje pilule imaju manje doze hormona nego ranije pilule i samim tim manje neželjenih efekata.
Pilule su veoma pouzdan i lak način kontracepcije što ih čini veoma popularnim, navodi materna.rs. Omogućavaju nesmetan seksualni odnos, periodi su manje bolni, smanjuju simptome premenstrualnog sindroma i nakon prestanka uzimanja brzo se vraća mogućnost oplođenja. Neželjeni efekti su blagi i često se mogu otkloniti prelaskom na drugi tip pilule. Oni uključuju glavobolju, osetljivost grudi, akne, nadutost stomaka, gubitak seksualne želje... Pilule ne pružaju zaštitu od seksualno prenosivih bolesti.
Spirala
Spirala je mali plastični ili bakarni uložak u obliku slova T koji doktor stavi u matericu. Jednom kad se postavi više ne morate da brinete o kontracepciji. Kada se jednom postavi moze da ostane 3 do 5 godina u materici i efikasna je u 98% slučajeva.
Postoje nažalost i neki nedostaci - moguće je da menstrualno krvarenje postane obilnije i bolnije (popravlja se posle 3 meseca) i postoji mala mogućnost da dodje do infekcije u prvih 20 dana od kada je spirala postavljena. Savetuje se redovan pregled.