Време је за бебе – или можда ипак не
Уколико нисте још спремни за улогу родитеља, најбоље би било да користите неку од контрацептивних метода.
Постоји неколико метода контрацепције а ви одаберите која вам највише одговара:
Баријерне методе - кондом
Баријерне методе контрацепције представљају физичке методе које спечавају да семена течност (сперма) дође у контакт са јајном ћелијом и тако спече да дође до нежељене трудноће. У њих спадају мушки и женски кондом.
Кондом за мушкарце
Вероватно најпопуларнија метода контрацепције. Кондом је заштита која се ставља пре сексуалног односа на пенис у ерекцији. Направљен је најчешће од латекса или полиуретана који су изузетно растегљиви и спречавају одлазак семене течности у вагину.
Кондоме не би требало користити са лубрикантима на бази уља као сто је вазелин, зато што могу да доведу до пуцања латекса. Такође стављање два кондома (један преко другог) не доводи до веће сигурности - напротив услед трења доводи до пуцања оба кондома. После секса, кондом треба завити у марамицу и бацити (али не у wc шољу).
У случају да кондом пукне треба одмах ставити нови и ако је потребно узети пилулу "дан после". Ако се користе правилно кондоми пружају заштиту у 98% случајева, што представља изузетно високу заштиту од нежељене трудноће.
Веома је битно да се кондоми не употребљавају само у контрацептивне сврхе, него пружају изузетну заштиту и против сексуално преносивих болести као сто су сида, гонореја или кондиломи.
Кондом за жене
Кондом за жене се другачије назива фемидом. У данашње време се ретко користи и није тако распрострањен као класични кондом. Представља заштиту од полиуретана која се ставља у вагину пре почетка односа, тако да спољашњи прстен остане изван вагине. Теже пуца него кондом за мушкарце и ефикасан је у 95% случајева.
Хормонална контрацепција - пилуле
Хормоналне методе контрацепције се заснивају на утицају хормона на женски менструални циклус. Све хормоналне методе контрацепције су за сада предвиђене за жене мада, истраживања у циљу налажења хормоналне контрацепције за мушкарца, су већ у завршним фазама. Хормоналне методе су пилуле, фластери и инјекције.
Пилуле представљају таблете које садрзе синтетичке верзије женских полних хормона -естрогена и прогестерона. Постоји велики број различитих пилула али све оне када се узимају правилно, утичу на менструални циклус и вероватноћа оплођења је веома мала. Данашње пилуле имају мање дозе хормона него раније пилуле и самим тим мање нежељених ефеката.
Пилуле су веома поуздан и лак начин контрацепције што их чини веома популарним, наводи materna.rs. Омогућавају несметан сексуални однос, периоди су мање болни, смањују симптоме пременструалног синдрома и након престанка узимања брзо се враћа могућност оплођења. Нежељени ефекти су благи и често се могу отклонити преласком на други тип пилуле. Они укључују главобољу, осетљивост груди, акне, надутост стомака, губитак сексуалне жеље... Пилуле не пружају заштиту од сексуално преносивих болести.
Спирала
Спирала је мали пластични или бакарни уложак у облику слова Т који доктор стави у материцу. Једном кад се постави више не морате да бринете о контрацепцији. Када се једном постави мозе да остане 3 до 5 година у материци и ефикасна је у 98% случајева.
Постоје нажалост и неки недостаци - могуће је да менструално крварење постане обилније и болније (поправља се после 3 месеца) и постоји мала могућност да дође до инфекције у првих 20 дана од када је спирала постављена. Саветује се редован преглед.