Једноставан ТРИК како да вам УКРАСИ за славски колач остану БЕЛИ - Детаљно упутство за прављење сваког симбола и његово значење
Ништа није толико тешко, кад знате како се нешто ради
Славски колач је срце сваке славе, а украшавање колача је права уметност која га чини још посебнијим.
Без обзира на то да ли сте искусни у прављењу колача или тек почињете, са правим триковима и детаљним упутствима можете створити прелепе украсе који ће очарати ваше госте. У овом водичу, открићете једноставне, али ефектне технике за сваки симбол који традиционално украшава славски колач – од крста, броја до разних декоративних фигура.
Кроз сваки корак, објаснићемо вам како да уз помоћ неколико основних састојака и алата креирате украсе који не само да изгледају лепо, већ носе дубоко симболичко значење.
Припремите се да ваш славски колач засија у пуном сјају!
За украшавање славског колача је потребно умесити тврђе али еластично тесто од следећих састојака:
200 гр брашна
3 кашичице соли
1дл воде
Припрема:
Тесто лепо умесити па оставити покривено око 20 минута, затим правити украсе.
Поделите тесто на неколико делова, а затим истањите оклагијом на дебљину од 8 до 10 милиметара и почните да правите украсе.
Прво направите традиционални симбол ИС ХС НИ КА, који чете добити тако што исечете квадратић теста, а потом утиснете слова помоћу дрвеног печата.
Следећи корак: направите од папира шаблон крста, па према њему опсецајте тесто како би сваки симбол био исте величине.
Како направити остале симболе погледајте у видеу:
Прочитајте и које су то украсе правиле наше баке и њихово значење:
1) Класје жита представља родну годину као и грозд, хлеб и буренце. Грозд изражава жељу да виноград добро роди, а буренце и хлеб жељу да свега буде у изобиљу
2) Птице симболизују здравље и весеље
3) Књига се меси уколико у кући има ђака (било да су ученици или студенти), она представља напредак у учењу
4) Ружице означавају лепоту, чистоту и жељу да деца одрастају лепа и чиста као ружице.
Постоје трикови који ће вам помоћи да украси остану бели, а врло су једноставни. Када замесите тесто од брашна и воде додајте со, јер она даје то белило. Тесто треба замесити тврђе, да буде као пластелин. Међутим, уместо соли беле украсе можете осигурати и густином. Чашу белог брашна и трећину чаше густина замесите са млаком водом и правите украсе. Можете их ставити на славски колач одмах, а можете и на пола печење, само тада премажите жуманцетом место где ћете их ставити и онда залепите. Постоји и друга опција и тако вам сигурно неће изгорети, а то је да испечете колач, а украсе направите дан раније, па их помоћу беланцета залепите за колач и вратите у рерну на 100°Ц неких 20-ак минута.