VUČIĆ OTKRIO: Za ukupnu eksproprijaciju samo 40 miliona evra
Premijer Aleksandar Vučić negirao je danas da predloženi zakon o Beogradu na vodi donosi pravnu nesigurnost Srbiji istakavši da su ugovorom sa investitorom predviđene najveće i najbolje moguće garancije
Ugovor sa investitorom je, kazao je, napravljen na najkraći rok od pet godina iz koga taj investitor, kako je rekao, može da izađe samo ukoliko ugovorne obaveze preuzme kupac.
''Ne možete ni zamisliti veće i bolje garancije'', kazao je Vučić dodavši da u tekstu obrazloženja prezicno piše koliko nam je para potrebno za eksproprijaciju.
Premijer je rekao da je u prvoj fazi je potrebno 850 miliona dinara, a 40 miliona evra za ukupnu eksproprijaciju. On je istakao da će Srbija, čak i da investirori "sutra" izađu iz projekta biti na dobitku, ali je naveo da se to sigurno neće desiti jer iza investitora stoji šeik Muhamed, te da će ne samo zbog zarade već i zbog prijateljstva, projekat uspeti.
''Mi ćemo biti na svim svetskim televizijama među svim svetskim ekonomskim vestima, na Si-En-Enu i Bi-Bi-Siju čuće se nesto pozitivno, a ne nešto loše'', rekao je Vučić.
Odgovarajući na opasku poslanika opozicije Marka Đurišića (SDS) da se usvajanjem leks specijalisa o "Beogradu na vodi" šalje loša poruka investitorima, odnosno da su dobrodošli samo oni koji imaju političku podršku, Vučić je rekao da ne postoji investitor koga nije primio.
''Sa svakim važnijim investitorom. Najpošteniji odnos imamo prema njima bez obzira odakle dolaze'', kazao je premijer.
''Pravnu nesigurnost uneli zakoni bivše vlasti''
Na primedbu Đurišića da leks specijalis donosi pravnu nesigurnost Srbiji, Vučić je rekao da se ona unosi retroaktivnim zakonima koji su donošeni u vreme bivše vlasti.
''Ovaj zakon se tiče velikog infrastrukturnog, saobraćajnog, turističkog projekta koji ima ogroman ekonomski značaj i ne ide nijednom privatniku u ruke. Neka prethodna vlast, nevažno da li ste vi njoj pripadali ili ne, dodelila je nekim drugim privatnicima, tajkunima koji je trebalo da naprave veliki posao. Ovde njih nema'', rekao je Vučić.
Pritom, dodao je, država Srbija će, iako je to još predmet pregovora, biti vlasnik jedne trećine u zajedničkom preduzeću.
Na pitanje Đurišića po kom zakonu je obavljana do sada eksproprijacija na području Savskog amfiteatra, Vučić je rekao da je apsolutno minimalna imovina bila u privatnoj svojini, svega pet odsto, a da je ostatak objekata bio nelegalno sagrađen.
''Ovi objekti su bili nelegalni. Bilo je svega osam legalnih i u dogovoru sa njima, ponuđeni su im stanovi ili novac u zamenu. Prosto kao pasulj i čisto kao suza. Ostali objekti nisu nelegalni objekti zato nam je potreban zakon da bismo mogli da sprovedemo eksproprijaciju i sve drugačije bilo bi protivpravno'', rekao je premijer.
''Boris Tadić davao dobre izjave''
Premijer je ocenio da Đurišićeva primedba na rejting Srbije po investicijama u regionu nije fer podsetivši na prošlogodišnje poplave i teške elementarne nepogode koje su, kako je rekao, bile dva puta više nego 2012. Vučić je rekao i da mu ne smeta to što lider SDS Boris Tadić, bivši predsednik Srbije, sastaje sa stranim državnicima sa kojima razgovara o investicijama u Srbiju.
Prema njegovim rečima, Tadić je davao i dobre izjave o Beogradu na vodi i imao je stav čoveka koji razume šta je država. Odgovarajući na opasku Đurišića da se ne zna ko je radio maketu projekta, Vučić je rekao da je maketu radio Zavod za urbanizam grada Beograda i kompanija RTKL.
''Ta maketa je deo onoga što treba da predstavlja kako će Beograd izgledati'', rekao je Vučić.
Premijer je naveo da nema problem da razgovara sa ljudima koji ne žele da stiču političke poene na pitanjima koja su važna za državu.
''Nama je potrebna podrška i pomoć da bismo mogli to da izradimo do kraja'', rekao je Vučić odgovarajući na kritike Đurišića koji je pozvao poslanike da ne glasaju za Lex specijalis o Beogradu na vodi.