ВУЧИЋ ОТКРИО: За укупну експропријацију само 40 милиона евра
Премијер Александар Вучић негирао је данас да предложени закон о Београду на води доноси правну несигурност Србији истакавши да су уговором са инвеститором предвиђене највеће и најбоље могуће гаранције
Уговор са инвеститором је, казао је, направљен на најкраћи рок од пет година из кога тај инвеститор, како је рекао, може да изађе само уколико уговорне обавезе преузме купац.
''Не можете ни замислити веће и боље гаранције'', казао је Вучић додавши да у тексту образложења презицно пише колико нам је пара потребно за експропријацију.
Премијер је рекао да је у првој фази је потребно 850 милиона динара, а 40 милиона евра за укупну експропријацију. Он је истакао да ће Србија, чак и да инвестирори "сутра" изађу из пројекта бити на добитку, али је навео да се то сигурно неће десити јер иза инвеститора стоји шеик Мухамед, те да ће не само због зараде већ и због пријатељства, пројекат успети.
''Ми ћемо бити на свим светским телевизијама међу свим светским економским вестима, на Си-Ен-Ену и Би-Би-Сију чуће се несто позитивно, а не нешто лоше'', рекао је Вучић.
Одговарајући на опаску посланика опозиције Марка Ђуришића (СДС) да се усвајањем лекс специјалиса о "Београду на води" шаље лоша порука инвеститорима, односно да су добродошли само они који имају политичку подршку, Вучић је рекао да не постоји инвеститор кога није примио.
''Sa сваким важнијим инвеститором. Најпоштенији однос имамо према њима без обзира одакле долазе'', казао је премијер.
''Правну несигурност унели закони бивше власти''
На примедбу Ђуришића да лекс специјалис доноси правну несигурност Србији, Вучић је рекао да се она уноси ретроактивним законима који су доношени у време бивше власти.
''Овај закон се тиче великог инфраструктурног, саобраћајног, туристичког пројекта који има огроман економски значај и не иде ниједном приватнику у руке. Нека претходна власт, неважно да ли сте ви њој припадали или не, доделила је неким другим приватницима, тајкунима који је требало да направе велики посао. Овде њих нема'', рекао је Вучић.
Притом, додао је, држава Србија ће, иако је то још предмет преговора, бити власник једне трећине у заједничком предузећу.
На питање Ђуришића по ком закону је обављана до сада експропријација на подручју Савског амфитеатра, Вучић је рекао да је апсолутно минимална имовина била у приватној својини, свега пет одсто, а да је остатак објеката био нелегално саграђен.
''Ови објекти су били нелегални. Било је свега осам легалних и у договору са њима, понуђени су им станови или новац у замену. Просто као пасуљ и чисто као суза. Остали објекти нису нелегални објекти зато нам је потребан закон да бисмо могли да спроведемо експропријацију и све другачије било би противправно'', рекао је премијер.
''Борис Тадић давао добре изјаве''
Премијер је оценио да Ђуришићева примедба на рејтинг Србије по инвестицијама у региону није фер подсетивши на прошлогодишње поплаве и тешке елементарне непогоде које су, како је рекао, биле два пута више него 2012. Вучић је рекао и да му не смета то што лидер СДС Борис Тадић, бивши председник Србије, састаје са страним државницима са којима разговара о инвестицијама у Србију.
Према његовим речима, Тадић је давао и добре изјаве о Београду на води и имао је став човека који разуме шта је држава. Одговарајући на опаску Ђуришића да се не зна ко је радио макету пројекта, Вучић је рекао да је макету радио Завод за урбанизам града Београда и компанија РТКЛ.
''Ta макета је део онога што треба да представља како ће Београд изгледати'', рекао је Вучић.
Премијер је навео да нема проблем да разговара са људима који не желе да стичу политичке поене на питањима која су важна за државу.
''Нама је потребна подршка и помоћ да бисмо могли то да израдимо до краја'', рекао је Вучић одговарајући на критике Ђуришића који је позвао посланике да не гласају за Lex специјалис о Београду на води.