VUČIĆ U DAVOSU: Majkrosoft pružio podršku Srbiji na putu ka EU
Premijer Srbije Aleksandar Vučić razgovarao sa predsednikom kompanije "Majkrosoft" o planovima za buduću strategiju partnerstva ove kompanije i Srbije.
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i predsednik kompanije "Majkrosoft" Žan-Filip Kurtoa razgovarali su danas u Davosu o planovima za buduću strategiju partnerstva ove kompanije i Srbije, mogućnostima podsticanja razvoja preduzetničkog duha u našoj zemlji, i velikoj ulozi koju IT industrija ima u razvoju i podsticanju ekonomije u današnjem digitalnom svetu.
- Srpska Vlada prepoznala je priliku za rast i razvijanje srpske ekonomije kroz ulaganja u informacione tehnologije, otvarajući vrata novim tehnološkim kompanijama i podržavanjem novih IT inicijativa. Razmenom iskustava i ideja o tome kako uspešno voditi digitalnu transformaciju Srbije možemo da povećamo efikasnost rada i smanjimo troškove, a uz realizaciju strateških ciljeva Vlade - istakao je premijer Vučić.
Kurtoa je naglasio stratešku posvećenost kompanije u podršci koju pruža Srbiji na njenom putu ka Evropskoj uniji, a koja se odnosi na sve oblasti iz domena informacionih tehnologija.
Ta posvećenost je posebno vidljiva kroz istraživanja koja se sprovode još od 2005. godine u "Majkrosoft razvojnom centru Srbije", kao jedinom istraživačkom i razvojnom centru ove kompanije u jugoistočnoj Evropi.
Majkrosoft najavio donaciju od milijardu dolara za globalne projekte
Imajući u vidu da je na ovogodišnjem Forumu glavna tema "Četvrta industrijska revolucija", kompanija "Majkrosoft" je najavila donaciju od milijardu dolara za razvoj globalnih projekata za javnu dobrobit, saopšteno je iz Vlade Srbije.
"Majkrosoft" je na početku Foruma najavio donaciju klaud (cloud) tehnologija u vrednosti od milijardu dolara, za preko 70.000 neprofitnih organizacija i univerzitetskih istraživanja širom sveta, tokom naredne tri godine, navodi se u saopštenju Majkrosofta.
- Razmena iskustava i ideja kako uspešno voditi digitalnu transformaciju Srbije važna je da bi se postiglo povećanje efikasnosti rada i smanjenje troškova, a uz realizaciju strateških ciljeva Vlade - rekao je premijer Vučić, kako je precizirano u saopštenju "Majkrosofta".
Kako je izjavio Željko Vujinović, generalni direktor "Majkrosofta" u Srbiji i Crnoj Gori, povodom sastanka predsednika te kompanije sa srpskim premijerom, srpska Vlada je prepoznala priliku za rast i razvijanje srpske ekonomije kroz ulaganja u informacione tehnologije, otvarajući vrata novim tehnološkim kompanijama i podržavanjem novih IT inicijativa, slanjem pozitivnih signala međunarodnim kompanijama da dovedu svoje poslovanje u Srbiju.
- Ovo se u potpunosti poklapa sa posvećenošću "Majkrosofta" Srbiji - još pre deset godina otvorili smo Razvojni centar u Beogradu, koji danas zapošljava više od 250 mladih IT eksperata. I danas nastavljamo da budemo jedan od najpouzdanijih i najposvećenijih partnera Srbiji u njenom prosperitetu - dodao je on.
Investiranje u obrazovanje
Neke od konkretnih tema o kojima se govorilo na sastanku je i plan "Majkrosofta Srbija" da investira u obrazovanje, kako bi se pružila podrška široj strategiji razvoja IT edukacije u Srbiji.
Investicije koje "Majkcrosoft" predlaže u Srbiji, kako bi pomogao Vladi u njenim inicijativama u obrazovanju, odnose se na pilot projekat - Učionica budućnosti.
Koncept je osmišljen kao idealno okruženje za učenje, u više od deset škola širom Srbije, gde bi se obezbedila vrhunska infrastruktura konekcija u učionicama, čvrsto povezana sa produktivnim alatima za e-učenje, poput Office 365, Yammer, i drugih.
Glavna tema ovogodišnjeg Foruma je "Četvrta industrijska revolucija".
Premijer Vučić prisustvovao je jutros neformalnom okupljanju svetskih lidera na panelu pod nazivom "Kako odgovoriti na humanitarnu krizu".
Na ovom skupu su, pored ostalih, učestvovali visoka predstavnica Evropske unije za spoljne poslove i politiku bezbednosti Federika Mogerini, direktorka MMF Kristin Lagard, direktor Svetske banke Džim Jong Kim, generalni sekretar NATO Jens Stoltemberg, premijerka Norveške Erna Sulberg, generalni sekretar UN Ban Ki Mun, ministar finansija Finske Aleksander Stub, predsednica Litvanije Dalija Gribauskajte, kao i potpredsednik Evropske komisije Frans Timermans.