VUČIĆ U LONDONU: Rastu nacionalističke tenzije na Balkanu!
Činjenica je da to možete osetiti u svim zemljama, i samo politički slepa osoba može na to da zatvori oči, dodao je Vučić.
Vučić je u obraćanju na Investicionom samitu Evropske banke za obnovu i razvoj rekao da je migrantska kriza pokazala da region treba da sarađuje, ali i da je uticala na rastuće nacionalističke tenzije na Balkanu.
- Činjenica je da to možete osetiti u svim zemljama, i samo politički slepa osoba može na to da zatvori oči - istakao je Vučić.
Vučić je rekao da Srbija želi najbolje moguće odnose s ljudima i narodima na Balkanu, i uprkos tome što danas ima sumnji u budućnost regiona iz kojeg dolazimo, uveren je da je dobro što se sastajemo, razgovaramo, što se poštujemo i sarađujemo.
U međuvremenu, međutim, mi idemo dalje, svi s namerom da budemo deo EU, rekao je Vučić primetivši da je Unija donekle izgubila svoju magičnu moć kad je reč o Balkanu.
- Svi smo premijeri svojih vlada jer govorimo sve najbolje o našim zemljama i u tome smo dobri - dodao je - a zatim primetio da bi "neko rekao da sedimo ovde kao da smo iz Skandinavije, a ne s Balkana".
We'll put efforts in perserving stability in the region. Stability&economic reforms are crucial for WBalkans #EBRDwb pic.twitter.com/5GTX9kvpSm— Александар Вучић (@SerbianPM) February 22, 2016
Vučić: Hoćemo najbolje moguće odnose sa svim ljudima i narodima na Balkanu
Dodao je da ima još mnogo stvari koje bi trebalo da uradimo u narednom preriodu kako bismo bili deo Evrope, a kad je reč o EU podsetio je da je Srbiji Unija, osim regiona, ona najveći trgovinski partner, i da zbog toga "znamo koliko je važno da investiramo u dobre ekonomske i političke odnose".
- Mi živimo na Balkanu i ponosni smo što smo tu. Neki bi možda želeli da budu van Balkana, za nas je to irelevantno, mi hoćemo najbolje moguće odnose sa svim ljudima i narodima na Balkanu - poručio je Vučić.
Evropa više nije veliki san kao što je bila u prošlosti, primetio je Vučić, dodajući da je Srbija bila zemlja koja je u prethodne dve godine imala najviše investicija u regionu, iako nije bilo većih privatizacija, te da se nada da će se to nastaviti.
- Prošle godine smo imali 1,7 milijardi evra direktnih stranih investicija, što je dobar rezultat i više nego 2014. ali to nije dovoljno. Potrebne su nam dve miljarde evra stranih investicija da bi imali održiv sistem - rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, rezultati fiskalne konsolidacije su bili dobri, ali ima još mesta za promene - učiniti pravosuđe efikasnijim, nastaviti borbu protiv kriminala i korupcije i dodao da Srbija u tome napreduje što dokazuje i bolji plasman na Duing biznis listi Svetske banke, na kojoj smo sa 91. mesta skočili na 59.
Vučić: Politička situacija u regionu nije tako ružičasta
Vučić je priznao da politička situacija u regionu nije tako ružičasta, kako su to, navodi on, govorili njegovi prethodnici, a da bi bila ružičasta, potrebna je pomoć EBRD-a.
- Potrebna nam je i njihova pomoć da brže završimo autoput Niš-Priština, Moramo da završimo taj put - rekao je Vučić i dodao da moramo da promenimo praksu da vozila stoje na administrativnoj liniji po 3-4 dana, ali i da se ne zadržavu na granici sa BiH i Hrvatskom.
Vučić: Pred regionom ekonomski i politički teška godina
Vučić je rekao da region čeka i ekonomski i politički teška godina, ali da će nastojati da održi stabilnost, jer, primetio je, bez političke i ekonomske stabilnosti i reformi nema budućnosti ni za jednu zemlju.
Premijer je rekao da u svakom slučaju Srbija očekuje jaču podršku od EBRD-a i EU, i svih evropskih zemalja sa kojima sarađujemo.
Kako je naveo, ne očekuje da bilo ko baca novac na nas, već očekujemo pomoć u obrazovanju, političku podršku, pomoć u reformama. Vučić je poručio EBRD u da bi voleo da češće predstavnici te banke posećuje našu zemlju i naš region, jer ta banka pruža značajnu podršku.
Srbija primer dobre prakse za reforme
Srbija će na ovom skupu u Londonu biti predstavljena kao primer dobre prakse zbog sprovedenih ekonomskih reformi.
Predsednik EBRD Suma Čakrabarti pohvalio je reforme u Srbiji i poručio da ona može biti primer drugim zemljama koliko reforme mogu i nakon krize da budu uspešne, a upitan da li je uplašen najavama nove krize, rekao je da možda zabrinutost postoji na globalnom ili regionalnom planu, ali kad je reč o Srbiji ocenio da će ona biti "sasvim dobro".
- Srbija je postala dobar model ekonomskih reformi. Dok su se mnoge zemlje zaglavile u procesu tranzicije, Srbija je u poslednjih 18 meseci ili dve godine intenzivirala reforme, i pokazala šta može da se uradi i u takvoj situaciji - rekao je Čakrabarti novinarima na marginama Investicionog samita EBRD u Londonu.