Za njih je titula svetskog prvaka ostala samo san
Holandija, Čehoslovačka, Mađarska i Švedska igrali su u finalima svetskih prvenstava, ali pehar nisu prigrlili.
Od 12. juna će Brazil biti domaćin 20. Svetskog prvenstva u fudbalu. Iako važi pravilo da fudbal igraju svi, samo je osam reprezentacija pobeđivalo na ovom takmičenju. Rekorder je Brazil sa pet titula, a slede ga Italija sa četiri, Nemačka je osvojila tri, Argentina i Urugvaj po dva, dok su Francuska, Engleska i Španija pobeđivali po jednom.
Ipak, ima i onih reprezentacija, koje su stajale na korak do cilja. Ovo je priča o njima.
Neslavni rekorderi
Ponadali su se Holanđani pre četiri godine u Južnoj Africi da će napokon da pobede u finalu. Ipak, Španija je bila spretnija i sretnija, iskoristila je svoje šanse i osvojila titulu u svom prvom finalu. To je značilo da su Holanđani i treće svetsko finale napustili pognute glave. Sa tri druga mesta Holandija drži neslavan rekord.
Fudbal se u ovoj zemlji igra još od početka prošlog veka, pa ne čudi da su Holanđani učestvovali na svetskim prvenstvima 1934. u Italiji i 1938. u Francuskoj. Tada su takmičenje završavali već u prvom kolu i onda ih nije bilo na svetskoj smotri fudbala punih 36 godina. Na takmičenju koje je održano u Zapadnoj Nemačkoj 1974. ostavrili su veliki uspeh plasiravši se u finale. Bila je to pobeda totalnog fudbala trenera Rinusa Mihelsa, a predvodnik na terenu je bio čuveni Johan Krojf. Ipak, iako su Holanđani poveli u drugom minutu, Nemci su preokrenuli i osvojili drugu titulu.
Samo četiri godine kasnije, Holandija se opet plasirala u finale. Ipak, tamo se sastala sa domaćinom Argentinom koja je pobedila tek u produžetku 3:1.
Deset godina kasnije je Holandija prevođena Gulitom, Van Bastenom, Rajkardom i Kumanom postala evropski prvak i činilo se da je ta generacija kadra da 1990. godine osvoji svetsku titulu. Ipak, u Italiji je Holanđane u osmini finala zaustavila Nemačka, koja je kasnije osvojila titulu.
Laka konjica odjahala u legendu
Mladima je danas neverovatan podatak da je nekada mađarska fudbalska reprezentacija sejala strah po terenima. Laka konjica je dva puta dojahala do finala, a potom otišla u legendu. Prvi put su se Mađari plasirali u svetsko finale 1938. godine, kada su poraženi od Italije 4:2.
Onda je usledila ta čuvena 1954. godina i SP u Švajcarskoj. Generacija koju su predvodili Šandor Kočiš i Ferenc Puškaš mlela je sve pred sobom. Pred lakom konjicom su padali Južna Koreja (9:0), Zapadna Nemačka (8:3), Brazil (4:2) i Urugvaj u polufinalu (4:2). U finalu su se opet sastali sa Zapadnom Nemačkom i rezultat je bio 3:2 za Nemce. Mađari su posle osam minuta vodili 2:0 i činilo se da je na pomolu debakl Nemaca. Ipak, „panceri“ su tada pokazali ono što ih krasi i danas, a to je borba do poslednjeg minuta.
Postigli su tri gola i osvojili prvu titulu. Na taj način su prekinuli niz Mađarske od 32 meča bez poraza. Posle toga su igrali u još dva četvrtfinala (1962, 1966), a potonji rezultati nisu vredni pomena. Fudbal je u ovoj zemlji lagano tonuo, a Mađari su poslednji put bili na Svetskom prvenstvu u Meksiku daleke 1986. godine.
Knedlička u grlu
I Čehoslovačka je imala sličnu sudbinu kao Mađarska, jer je oba finala u kojima je igrala napustila poražena. Prvi put je to bilo na drugom Svetskom prvenstvu u Italiji 1934. Tada su Čehoslovaci na putu do finala savladali Rumune (2:1), Švajcarce (3:2) i Nemce (3:1). U finalu su se sastali sa domaćinom koji je pobedio 2:1. Poveli su Čehoslovaci u 71. minutu, ali su „azuri“ zatresli mrežu u 81. i 95. minutu.
Sledeći put su u finalu igrali u Čileu 1962. godine. U grupi su zauzeli drugo mesto, iza Brazila, a ispred Meksika i Španije. U nokaut fazi su savladali Mađarsku (1:0) i Jugoslaviju (3:1). U finalu su se opet sastali sa Brazilom, koji je pobedio 3:1. „Karioke“ su predvodili Pele, Garinča, Vava i Mario Zagalo. I tada su Čehoslovaci poveli, ali su potom poklekli pred naletom fenomenalnih Brazilaca.
Do raspada ove zemlje početkom devedesetih godina prošlog veka jedini vredan rezultat je plasman u četvrtfinale u Italiji 1990. godine. Tada je u poslednjem velikom takmičenju Čehoslovačka izgubila od Zapadne Nemačke koja je potom postala svetski prvak. Na evropskim prvenstvima je Čehoslovačka imala mnogo više uspeha. Šampion je bila u Jugoslaviji 1976, a bronzu je osvajala u Francuskoj 1960. i Italiji 1980.
Nikako preko Brazila
Za Švedsku kažu da je zemlja tri krune, ali nijedna od njih nije osvojena u fudbalu. Mada, bili su veoma blizu da osvoje sve tri. Najbliži tituli bili su 1958. na takmičenju koje je održano u njihovoj zemlji. Samo dve godine ranije Šveđani su dozvolili profesionalcima da igraju za reprezentaciju. Tim je bio sastavljem od igrača iz domaćih klubova, a četvorica su igrala u Italiji.
Domaćin je osvojio prvo mesto u grupi pošto je pobedio Meksiko (3:0) i Mađarsku (2:1), a remizirao je sa Velsom (0:0). U četvrtfinalu je savladan SSSR (2:0), a u polufinalu Zapadna Nemačka (3:1). Ipak, Brazil je u finalu bio prejak i pobedio 5:2. Bila je to prva titula svetskog prvaka za Brazil.
Osam godina ranije Švedska je u Brazilu osvojila treće mesto, iza Urugvaja i domaćina. Poslednji veliki rezultat su Šveđani ostvarili u SAD 1994. kada su takođe bili treći. Tim su tada predvodili Tomas Raveli, Patrik i Kenet Anderson, Tomas Brolin i Henrik Larson. Dva puta su se sastali sa Brazilom. Prvi put u grupi kada je bilo 1:1, i drugi put u polufinalu kada su „karioke“ golom Romarija u 80. minutu pobedile 1:0.