LAGODAN ŽIVOT: Grci u krizi, a kolika je njihova plata naspram naše?
Ekonomski problemi u Grčkoj postali su jedna od glavnih svetskih preokupacija, pa i kod nas u Srbiji. Obraćanjem pažnje na tuđu krizu i probleme, naša nacija kao da je zaboravila koje su naše muke.
Ono što je činjenica, to je da su Grci navikli na lagodan život, na visoke i redovne plate. Neretko su imali običaj da se kod njih 14. plata dobija ukoliko je radnik dolazio uredno na vreme na posao.
Prosečna plata u Grčkoj: 817 evra
Prosečna plata u Grčkoj za prošlu godinu je bila oko 817 evra, mada po drugim podacima, one su bile i od 1.000 do 1.400 evra. Najnižu platu imali su menadžeri i ona je iznosila oko 1.000 evra.
U zdravstvu je malo drugačije, prosek mesečnih primanja je oko 1.100 evra, dok administrativni radnici imaju za svega 100 evra veću platu. Prema postojećim podacima, u Grčkoj najviša primanja imaju oni koji rade u oblasti marketinga, i ona iznose negde oko 1.400 evra.
U Srbiji je apsolutno drugačija situacija. Zdravstveni radnici u proseku primaju između 300 i 450 evra mesečno. Za razliku od Grčke, kod nas najviše plate imaju upravo menadžeri, i ona je veća od 1.400 evra (prema zvaničnim statistikama).
Administrativni radnici primaju između 300 i 350 evra. Za platu marketing stručnjaka ne zaostajemo mnogo, svega nešto manje od 400 evra, pa je plata onima koji se bave reklamiranjem i istraživanjem tržišta u toj oblasti plata nešto viša od 1.000 evra.
Prosečni grčki penzioner prima 960 evra, a srpski 200 evra!
Svejedno, plate u Srbiji na određenim poslovima često su i ispod svakog minimuma, odnosno mnogi ne primaju čak ni zakonom propisani minimalac (25.000 dinara). U vezi sa penzijama - prosečni grčki penzioner je prošle godine mesečno primao čak 960 evra, dok je prosečan penzioner u Srbiji dobijao tek 200 evra.
Srbi odlično znaju kako je živeti pod inflacijama i udarima mera štednje, kao i da treba pomoći i naći se kada je neko u problemu. Ipak, krajnje vreme je da rešimo probleme koji su se nagomilali kod nas poslednjih godina, pa tek onda da pomognemo komšijama.
Pročitajte i:
- RADILI U HLADNJAČI "NA CRNO": Kazne i do 100.000 dinara!
- GRČKA KRIZA U SRBIJI: Ako koristite ove 4 banke, očekuju vas bitne promene!
- SLADAK ŽIVOT SRPSKIH POTROŠAČA: Za prosečnu platu možemo kupiti 699 kilograma šećera
- GRCI SE RADUJU, A SRBI ISPAŠTAJU?! Evo koje su POSLEDICE za naš javni dug zbog referenduma u Grčkoj!