Zakon o radu: Rasprave traju predugo
BEOGRAD - Učesnici debate "Radno zakonodavstvo i interesi građana" raspravljali su o tome kakve su šanse da sindikati, poslodavci i resorno ministarstvo postignu komprimis o novom Zakonu o radu.
Prema mišljenju ekonomiste Miladina Kovačevića pregovori o Zakonu o radu predugo traju a rezultata nema, što nije dobro ni za radnike ni za poslodavce.
On smatra da bi rezultat pregovora morao da bude dobar i za radnike i za poslodavce, jer je to jedinstven interes. Takođe, kako je naveo, novi zakon bi morao da otkloni postojeće slabosti, odnosno nestimulativnost sadašnjeg zakona, pre svega kada su u pitanju uslovi prijema i otpuštanja.
Predstavnik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Nebojša Rajković je mišljenja da se u javnosti nastavlja estradno-tabloidni način prezentiranja Zakona o radu, da priče o njemu predstavljaju spisak želja poslodavaca, sindikata, državne administracije, stranih investitora.
"Prevelika su očekivanja od tog zakona. Svi očekuju da nešto dobiju, a ako neko dobije, neko mora i da izgubi. Od zakona se očekuje da bude perpetum mobile koji će rešiti sve probleme srpske ekonomije. Očekuje se sve osim onoga što je suština zakona - da se urede odnosi između poslodavca i zaposlenih", rekao je Rajković.
On je ukazao da bi novi zakon trebalo da se bavi onim što je danas najveći problem u Srbiji - a to je da 80 odsto zaposlenih ne prima platu ili je prima sa zakašnjenjem od tri do devet meseci.
Predsednik Unije poslodavaca Srbije, Nebojša Atanacković, naveo je da poslodavci smatraju da je neophodan novi zakon koji će biti u skladu sa evropskim zakonodavstvom a ne zasnovan na samoupravnim pricipima.