Закон о раду: Расправе трају предуго
БЕОГРАД - Учесници дебате "Радно законодавство и интереси грађана" расправљали су о томе какве су шансе да синдикати, послодавци и ресорно министарство постигну компримис о новом Закону о раду.
Према мишљењу економисте Миладина Ковачевића преговори о Закону о раду предуго трају а резултата нема, што није добро ни за раднике ни за послодавце.
Он сматра да би резултат преговора морао да буде добар и за раднике и за послодавце, јер је то јединствен интерес. Такође, како је навео, нови закон би морао да отклони постојеће слабости, односно нестимулативност садашњег закона, пре свега када су у питању услови пријема и отпуштања.
Представник Асоцијације слободних и независних синдиката (АСНС) Небојша Рајковић је мишљења да се у јавности наставља естрадно-таблоидни начин презентирања Закона о раду, да приче о њему представљају списак жеља послодаваца, синдиката, државне администрације, страних инвеститора.
"Превелика су очекивања од тог закона. Сви очекују да нешто добију, а ако неко добије, неко мора и да изгуби. Од закона се очекује да буде перпетум мобиле који ће решити све проблеме српске економије. Очекује се све осим онога што је суштина закона - да се уреде односи између послодавца и запослених", рекао је Рајковић.
Он је указао да би нови закон требало да се бави оним што је данас највећи проблем у Србији - а то је да 80 одсто запослених не прима плату или је прима са закашњењем од три до девет месеци.
Председник Уније послодаваца Србије, Небојша Атанацковић, навео је да послодавци сматрају да је неопходан нови закон који ће бити у складу са европским законодавством а не заснован на самоуправним приципима.