''ZALIVSKI SINDROM 2'': Pentagon krio da su američke trupe bile izložene otrovima u Iraku
Izgleda da je tužna sudbina američkog vojnika, u poslednjih 14 godina bila da, ili pogine u Iraku ili umre od posledica angažovanja u toj bliskoistočnj zemlji.
Nakon prvog Zalivskog rata 1991. godine, mnogi koalicioni vojnici su prijavljivali bolesti koje su proizilazile iz njihovog učešća u ovom sukobu, fenomen poznat pod imenom ''Sindrom Zalivskog rata''. Dugo je bilo raširenih spekulacija i nesloga u američkoj administraciji oko uzroka sindroma kao i broju rođenja dece sa defektima u vojničkim porodicama. Prema studiji Ministarstva za pitanja veterana, taj broj je prelazio čak 67 odsto.
U izveštaju objavljenom 1994. godine, rečeno je da su američke trupe bile izložene čak 21 potencijalnom reproduktivnom otrovu, a neki od faktora razmatranih kao mogući urok uključuju: izlaganje radioaktivnim materijalima, naftnim isparenjima i brzoj seriji vakcine protiv antraksa koja je data razmeštenim vojnicima.
Tokom 2008. godine, Komisija američkog Kongresa je konačno ustanovila da su probleme izazvala dva faktora: tablete koje su vojnici uzimali kao zaštitu od nervnih otrova i pesticidi koje su udisali tokom rata.
O sindromu Zalivskog rata godinama unazad se vodio spor, jer su neki lekari, političari i pripadnici vojske poricali da on postoji. Nakon izveštaja Komisije, oni koji nisu verovali da ovaj sindrom postoji, dobili su jasan i konačan odgovor.
''Zalivski sindrom 2''
Prema pisanju američkog lista ''Njujork tajms'', više od 600 američkih vojnika prijavilo je da je tokom rata u Iraku (operacija Iračka sloboda 2003) bilo izloženo dejstvu hemijskog naoružanja, ali je Pentagon ignorisao njihove strahove i odbio da im pruži adekvatnu medicinsku pomoć.
Veliko istraživanje njujorškog dnevnika pokazalo je da je vlada više od deset godina prikrivala sa kojim su se sve opasnostima po zdravlje suočili vojnici poslati u irački rat. Posle prvog, prošlomesečnog teksta ovog lista o tome da su trupe došle u dodir sa otrovima posle invazije na Bagdad 2003. godine, sekretar za odbranu Čak Hejgel naložio je istragu u okviru Pentagona koja je potvrdila da je 629 ljudi prijavilo moguću kontaminaciju.
Iz najnovijeg teksta ''Njujork tajmsa'', koji prenosi ''Politika'', i iz izveštaja ministarstva odbrane vidi se da država nije uzimala za ozbiljno tegobe na koje su joj se žalili upravo pristigli američki vojnici sa ratišta i da im nikada nije otrkila sa kakvim su sve otrovima dolazili u dodir.
Iako američki vojnici u zemlji koju su tada okupirali nisu pronašli oružje za masovno uništenje, što je vlada Džordža Buša navodila kao razlog za napad na režim Sadama Huseina, oni su se ipak nalazili u blizini naoružanja koje je korišćeno tokom iransko-iračkog rata. ''Njujork tajms'' je prvo došao do podatka da je 17 američkih vojnika i sedam pripadnika iračkih oružanih snaga obolelo zbog kontaka sa sarinom i drugim otrovima. Sada se ispostavilo da je broj onih koji su možda došli u opasnost ne samo daleko veći, već i da su među ugroženima i irački civili.
Pentagon je posle ovog skandala objavio da je otvorio besplatnu C.O.C. liniju za sve koji smatraju da su imali dodira sa hemikalijama u Iraku i najavio bolju negu za nekadašnje borce. Udruženja vetrana ogorčena su i pozivaju vladu da bude otvorena kada govori sa kojim se sve otrovima susreću njene trupe. Veterani podsećaju da je Vašington zataškavao i podatke o hemikalijama koje su ugrožavale zdravlje vojnika u Vijetnamu.
U Iraku su pod najvećim rizikom bila lica zadužena za čišćenje terena i deaktivaciju bombi, ali u izvesnoj meri čak i oni koji su u vozilima prolazili kroz teritoriju na kojoj je bilo upotrebljeno ili isprobavano zabranjeno oružje.
Veterani se žale na to da je njihovo zdravstveno osiguranje takvo da predugo čekaju na preglede i da ih birokratija i mnogobrojne procedure često odvraćaju od toga da se obrate lekaru. Sa velikim brojem vojnika koji su se vraćali iz Iraka i Avganistana, problem je postajao sve teži.
Jedan od njih je novinaru pomenutog dnevnika kazao da se osećao kao zamorče kada je pretrpeo strahovite opekotine, a kada mu je odbijena medicinska nega. List navodi i to da je Kongres sve vreme držan u mraku o ovim slučajevima kao i da je oficirima rečeno da o otrovima u Iraku ćute ili daju lažne informacije, prenosi ''Politka''. Prema ovim svedočenjima, američke trupe su uništavale pronađeno iračko hemijsko oružje, na poštujući protkol UN, zbog čega su sebe izložili zračenjima.
Osim toga, Amerikanci se nisu otarasili svih zaliha koje su pronašli, tako da sada postoji realna mogućnost da se onoga što je preostalo domogne Islamska država (IS), koja je u pobuni protiv vlade u Bagdadu osvojila velike delove zemlje.
Barak Obama je tokom prethodnih meseci već poslao do 1.000 američkih vojnika u Irak, kao podršku iračkim snaga u borbi protiv Islamske države. To je već treći povratak američke vojske u Irak od povlačenja snaga nakon Drugog iračkog rata, 2011. godine.
Pre par dana, američki predsednik je odobrio odašiljanje dodatnih 1.500 vojnika u Irak. S obzirom na efikasnost boraca IS u Iraku i Siriji, procene su da je veće američko angažovanje u Iraku neminovno.
Pogledajte još:
- Obama traži nova ratna ovlašćenja za rat sa islamistima
- ''UMERENA OPOZICIJA'' U SIRIJI: Lažemo Amerikance da se borimo protiv ekstremista!
- Čomski: ''SAD je vodeća teroristička država sveta i ponosi se time"