''ЗАЛИВСКИ СИНДРОМ 2'': Пентагон крио да су америчке трупе биле изложене отровима у Ираку
Изгледа да је тужна судбина америчког војника, у последњих 14 година била да, или погине у Ираку или умре од последица ангажовања у тој блискоисточњ земљи.
Након првог Заливског рата 1991. године, многи коалициони војници су пријављивали болести које су произилазиле из њиховог учешћа у овом сукобу, феномен познат под именом ''Sindrom Заливског рата''. Дуго је било раширених спекулација и неслога у америчкој администрацији око узрока синдрома као и броју рођења деце са дефектима у војничким породицама. Према студији Министарства за питања ветерана, тај број је прелазио чак 67 одсто.
У извештају објављеном 1994. године, речено је да су америчке трупе биле изложене чак 21 потенцијалном репродуктивном отрову, а неки од фактора разматраних као могући урок укључују: излагање радиоактивним материјалима, нафтним испарењима и брзој серији вакцине против антракса која је дата размештеним војницима.
Током 2008. године, Комисија америчког Конгреса је коначно установила да су проблеме изазвала два фактора: таблете које су војници узимали као заштиту од нервних отрова и пестициди које су удисали током рата.
О синдрому Заливског рата годинама уназад се водио спор, јер су неки лекари, политичари и припадници војске порицали да он постоји. Након извештаја Комисије, они који нису веровали да овај синдром постоји, добили су јасан и коначан одговор.
''Заливски синдром 2''
Према писању америчког листа ''Њујорк тајмс'', више од 600 америчких војника пријавило је да је током рата у Ираку (операција Ирачка слобода 2003) било изложено дејству хемијског наоружања, али је Пентагон игнорисао њихове страхове и одбио да им пружи адекватну медицинску помоћ.
Велико истраживање њујоршког дневника показало је да је влада више од десет година прикривала са којим су се све опасностима по здравље суочили војници послати у ирачки рат. После првог, прошломесечног текста овог листа о томе да су трупе дошле у додир са отровима после инвазије на Багдад 2003. године, секретар за одбрану Чак Хејгел наложио је истрагу у оквиру Пентагона која је потврдила да је 629 људи пријавило могућу контаминацију.
Из најновијег текста ''Њујорк тајмса'', који преноси ''Политика'', и из извештаја министарства одбране види се да држава није узимала за озбиљно тегобе на које су јој се жалили управо пристигли амерички војници са ратишта и да им никада није отркила са каквим су све отровима долазили у додир.
Иако амерички војници у земљи коју су тада окупирали нису пронашли оружје за масовно уништење, што је влада Џорџа Буша наводила као разлог за напад на режим Садама Хусеина, они су се ипак налазили у близини наоружања које је коришћено током иранско-ирачког рата. ''Њујорк тајмс'' је прво дошао до податка да је 17 америчких војника и седам припадника ирачких оружаних снага оболело због контака са сарином и другим отровима. Сада се испоставило да је број оних који су можда дошли у опасност не само далеко већи, већ и да су међу угроженима и ирачки цивили.
Пентагон је после овог скандала објавио да је отворио бесплатну Ц.О.Ц. линију за све који сматрају да су имали додира са хемикалијама у Ираку и најавио бољу негу за некадашње борце. Удружења ветрана огорчена су и позивају владу да буде отворена када говори са којим се све отровима сусрећу њене трупе. Ветерани подсећају да је Вашингтон заташкавао и податке о хемикалијама које су угрожавале здравље војника у Вијетнаму.
У Ираку су под највећим ризиком била лица задужена за чишћење терена и деактивацију бомби, али у извесној мери чак и они који су у возилима пролазили кроз територију на којој је било употребљено или испробавано забрањено оружје.
Ветерани се жале на то да је њихово здравствено осигурање такво да предуго чекају на прегледе и да их бирократија и многобројне процедуре често одвраћају од тога да се обрате лекару. Са великим бројем војника који су се враћали из Ирака и Авганистана, проблем је постајао све тежи.
Један од њих је новинару поменутог дневника казао да се осећао као заморче када је претрпео страховите опекотине, а када му је одбијена медицинска нега. Лист наводи и то да је Конгрес све време држан у мраку о овим случајевима као и да је официрима речено да о отровима у Ираку ћуте или дају лажне информације, преноси ''Политка''. Према овим сведочењима, америчке трупе су уништавале пронађено ирачко хемијско оружје, на поштујући проткол УН, због чега су себе изложили зрачењима.
Осим тога, Американци се нису отарасили свих залиха које су пронашли, тако да сада постоји реална могућност да се онога што је преостало домогне Исламска држава (ИС), која је у побуни против владе у Багдаду освојила велике делове земље.
Барак Обама је током претходних месеци већ послао до 1.000 америчких војника у Ирак, као подршку ирачким снага у борби против Исламске државе. То је већ трећи повратак америчке војске у Ирак од повлачења снага након Другог ирачког рата, 2011. године.
Пре пар дана, амерички председник је одобрио одашиљање додатних 1.500 војника у Ирак. С обзиром на ефикасност бораца ИС у Ираку и Сирији, процене су да је веће америчко ангажовање у Ираку неминовно.
Погледајте још:
- Обама тражи нова ратна овлашћења за рат са исламистима
- ''УМЕРЕНА ОПОЗИЦИЈА'' У СИРИЈИ: Лажемо Американце да се боримо против екстремиста!
- Чомски: ''SAD је водећа терористичка држава света и поноси се тиме"