АПОКАЛИПТИЧНА СЦЕНА ЗА СВЕ: Шта можемо очекивати од рата на Блиском истоку? "Суочавамо се са свим ризицима потпуног сукоба"
Израелска копнена инвазија на Либан могла би да изазове апокалиптичне сцене и потпуно ратно стање, док би ИДФ могао да се суочи са трупама обучаваним од стране Британије.
То је рекао амбасадор блискоисточне земље у Лондону, Рами Мортада, додајући да њихове трупе не би "мирно посматрале" ако би Израел извршио инвазију или "покренуо тешки ваздушни напад", преноси The Тимес.
Прошле ноћи, израелски авиони су напали Либан са више од 50 удара - упркос позивима на суздржаност усред страхова од спирале сукоба у Блиском истоку након недеље експлозија пејџера и радио веза, што је земљу довело у хаос.
Бомбардовање је означило најинтензивније нападе на Либан у последњих годину дана, док су се светски лидери окупили у Паризу да хитно позову на деескалацију.
Мортада је упозорио да је Хезболах постао "моћна борбена снага", рекавши да би вишефронтни рат у региону могао да радикализује нове генерације у Европи.
Рекао је за медије: "Суочавамо се са свим ризицима потпуног регионалног сукоба и то је оно што смо неуморно покушавали да избегнемо."
-Надамо се да нећемо доћи до тога, јер би то била апокалиптична сцена за све. Дефинитивно је апокалипса за Либан, али Либан неће бити једини који ће претрпети у овом рату. То нас је недавна историја научила. Зато све напоре треба усмерити на избегавање таквог исхода.
Дипломата је наставио: "Постоји много опасних аспеката за Блиски исток који би могли да се прошире чак и на Европу и шире."
Давид Леми је хитно позвао британске држављане да напусте регион, уз страх да би се "ситуација могла брзо погоршати". Открио је да је разговарао са премијером Либана, Најибом Микатијем, и "изразио своју дубоку забринутост због растућих тензија и цивилних жртава."
Бела кућа је изјавила да је дипломатско решење оствариво и хитно потребно, а портпарол је рекао на брифингу да су "уплашени и забринути због потенцијалне ескалације".
Интензивни напади уследили су након претходних напада током недеље, које су Либан и Хезболах приписали Израелу, а који су уништили Хезболахове радио уређаје и пејџере, убивши 37 људи и ранивши око 3.000 у Либану.
У касној операцији у четвртак, израелска војска је изјавила да су њени авиони погодили стотине цеви вишецевних ракетних бацача у јужном Либану, које су биле спремне да буду испаљене ка Израелу, а напад је трајао два сата.
Бомбардовање је укључивало више од 52 удара широм јужног Либана после 21 час, известила је либанска државна новинска агенција NNA.
Три либанска безбедносна извора су рекла да су ово најјачи ваздушни напади од почетка сукоба у октобру.
Није било извештаја о жртвама.
Израелска војска је обећала да ће наставити нападе на Хезболах и рекла да су њени удари током четвртка погодили око 100 ракетних бацача, као и друге циљеве у јужном Либану.
У ТВ обраћању јуче, вођа Хезболаха Хасан Насралах је рекао да су експлозије уређаја у уторак и среду "прешле све црвене линије".
-Непријатељ је отишао даље од свих контрола, закона и морала - рекао је, додајући да се напади "могу сматрати ратним злочинима или објавом рата".
Даље је признао да је забрањена терористичка група претрпела "невиђени" удар када су експлодирали комуникацијски уређаји хиљада оперативаца.
Описујући нападе као "масакр" и могући "акт рата", Насралах је рекао да ће Израел суочити са "тешком одмаздом и праведном казном, тамо где то очекује и тамо где то не очекује".
Међутим, док је имао своје телевизијско обраћање, могли су се чути израелски борбени авиони који су пробијали звучну баријеру изнад Бејрута.
Хезболах, који подржава Иран, је савезник палестинске милитантне групе Хамас, која се бори у Гази од напада 7. октобра на Израел.
Током скоро годину дана, фокус израелске ватре био је на Гази, али су се њене трупе такође суочавале са готово свакодневним сукобима са Хезболаховим милитантима дуж северне границе.
Размене ватре натерале су десетине хиљада људи с обе стране границе да напусте своје домове.
Насралах је обећао да ће наставити борбу Хезболаха против Израела све док се не постигне примирје у Гази. Хамас је поздравио ову подршку.
Хезболах је саопштио да је 25 његових чланова погинуло у експлозијама, док је извор близак групи рекао да је најмање 20 људи погинуло када су им експлодирали радио уређаји.
Министар спољних послова Абдалах Боу Хабиб рекао је да је "очигледни напад на суверенитет и безбедност Либана" опасан развој догађаја који би могао да "сигнализира шири рат".
Говорећи уочи састанка Савета безбедности УН о нападима заказаног за петак, рекао је да је Либан поднео тужбу против "сајбер-терористичке агресије Израела која представља ратни злочин".
Иранска Револуционарна гарда рекла је да Израел очекује "разоран одговор фронта отпора" након експлозија, које су повредиле амбасадора Техерана у Бејруту.
Амерички секретар за државну политику Ентони Блинкен, који покушава да спаси напоре за примирје у Гази и споразум о ослобађању таоца, позвао је све стране на уздржаност.
-Непредвиђене акције било које стране које би угрозиле циљ примирја у Гази не желимо да видимо - рекао је, док се придружио европским министром спољних послова у Паризу како би разговарали о растућој кризи.
Портпаролка за штампу Кари Жан-Пјер изјавила је да председник Џо Бајден и даље верује да може доћи до дипломатског решења између Израела и Хезболаха. "Верује да је то оствариво," рекла је на брифингу.
Палестински председник Махмуд Абас, у Мадриду, позвао је на нову мировну конференцију с циљем окончања израелско-палестинског сукоба.
Израел се није директно огласио о детонацијама пагера и радио уређаја, које безбедносни извори сматрају да су вероватно извели припадници израелске обавештајне агенције Мосад. Ова тајанствена организација има дугу историју спровођења софистицираних напада на страној територији.
Либанска мисија при УН-у је у писму Савету безбедности навела да је Израел одговоран за активирање уређаја путем електронских порука и експлозива који су били усађени у њих пре него што су стигли у Либан, у складу са теоријама које су се појавиле након експлозија.
Савет безбедности УН-а, који броји 15 чланова, састаје се сутра поводом експлозија. Либански премијер Најиб Микати позвао је Савет безбедности да заузме чврст став како би зауставио "агресију" Израела и "технолошки рат".
Израелски министар одбране Јоав Галант изјавио је касно у четвртак да ће Израел наставити војне акције против Хезболаха.
-У новој фази рата постоје значајне прилике, али и значајни ризици. Хезболах осећа да је прогоњен и низ војних акција ће се наставити - рекао је Галант у саопштењу.
-Наш циљ је да обезбедимо сигуран повратак северних заједница Израела у њихове домове. Како време пролази, Хезболах ће плаћати све већу цену - додао је Gallant.
Премијер Бењамин Нетањаху је окупио свој ужи круг министара на консултације, саопштила је израелска телевизија Channel 13.
Два израелска војника погинула су у борбама у четвртак на северу Израела, саопштила је израелска војска.
Извор: Србија Данас/Daily mail