Zanimljive činjenice o tarantulama
Zanimljive činjenice o tarantulama pomoću kojih ćete bolje upiznati njihovu neverovatnu egzistenciju.
Ženske tarantule mogu živeti i preko 30 godina u divljini. Ako žive u zarobljeništvu mogu da dožive i do 20 godina, za razliku od mužjaka koji žive od 5 do 10 godina, piše portal Ljepota.
Tarantule su pitome i retko ujedaju ljude. Ako vam se slučajno desi da vas i ugrize tarantula, ne morate ništa da brinete, jer se njihov otrov može meriti sa otrovom pčele.
Tarantule se brane na način da na svog napadača bacaju bodljikave dlačice sa stomaka. Ukoliko vas tarantula pogodi ovim dlačicama primetićete neprijatan i iritirajući osip.
Tarantule svoj plen uglavnom love noću i za to koriste leve noge. Sitnije tarantule jedu insekte, dok krupnije vrste jedu žabe, i miševe.
Tarantule na nogama imaju kandže koje se mogu uvlačiti, isto kao i mačke. Većina tarantula uglavnom boravi na zemlji, ali se ponekad desi da se popnu uz neki objekat ili drvo i to čine pomoću kandži.
Tarantule proizvode svilu, a ženke je koriste kako bi dekorisale unutrašnjost jama, a mužjaci da u nju polažu spermu. Ženke polažu jaja u svilenu čahuru. Međutim i pored dekorativnih stvari tarantule koriste svilu i za hvatanje plena. Za razliku od drugih paukova tarantule koriste noge za proizvodnju svile.
Tarantule se najviše kreću leti, jer tada zreli mužjaci traže ženku. Najviše snošaja se dešava u tom periodu. Ako pronađe ženku u jami javiće joj da je stigao tako što će tapkati nogama. Mužjak pokušava da što pre preda spermu, dok ženka nakon snošaja gleda kako da pojede mužjaka, jer je on dobar izvor neophodnih proteina.
Tarantule mogu da regnerišu izgubljene udove. Presvlače se nekoliko puta u životu i to samo ženke, pa tako imaju sposobnost da obnove povrede koje su pretrpele. Tarantule ponekad jedu svoje nefunkcionalne noge i na taj način obnavljaju proteine.