Занимљиве чињенице о тарантулама
Занимљиве чињенице о тарантулама помоћу којих ћете боље упизнати њихову невероватну егзистенцију.
Женске тарантуле могу живети и преко 30 година у дивљини. Ако живе у заробљеништву могу да доживе и до 20 година, за разлику од мужјака који живе од 5 до 10 година, пише портал Љепота.
Тарантуле су питоме и ретко уједају људе. Ако вам се случајно деси да вас и угризе тарантула, не морате ништа да бринете, јер се њихов отров може мерити са отровом пчеле.
Тарантуле се бране на начин да на свог нападача бацају бодљикаве длачице са стомака. Уколико вас тарантула погоди овим длачицама приметићете непријатан и иритирајући осип.
Тарантуле свој плен углавном лове ноћу и за то користе леве ноге. Ситније тарантуле једу инсекте, док крупније врсте једу жабе, и мишеве.
Тарантуле на ногама имају канџе које се могу увлачити, исто као и мачке. Већина тарантула углавном борави на земљи, али се понекад деси да се попну уз неки објекат или дрво и то чине помоћу канџи.
Тарантуле производе свилу, а женке је користе како би декорисале унутрашњост јама, а мужјаци да у њу полажу сперму. Женке полажу јаја у свилену чахуру. Међутим и поред декоративних ствари тарантуле користе свилу и за хватање плена. За разлику од других паукова тарантуле користе ноге за производњу свиле.
Тарантуле се највише крећу лети, јер тада зрели мужјаци траже женку. Највише сношаја се дешава у том периоду. Ако пронађе женку у јами јавиће јој да је стигао тако што ће тапкати ногама. Мужјак покушава да што пре преда сперму, док женка након сношаја гледа како да поједе мужјака, јер је он добар извор неопходних протеина.
Тарантуле могу да регнеришу изгубљене удове. Пресвлаче се неколико пута у животу и то само женке, па тако имају способност да обнове повреде које су претрпеле. Тарантуле понекад једу своје нефункционалне ноге и на тај начин обнављају протеине.