ZAŠTO ZAPAD ĆUTI O KUMANOVU: Amerika štiti Albance jer su im najverniji?
Mnogobrojni zapadni zvaničnici u izjavama o najnovijem nasilju u Makedoniji uporno izbegavaju da osude albanski terorizam, već uopšteno govore o "kriminalnim grupama“ ili čak da je reč o "međuetničkom sukobu“.
Predstavnici EU i njenih članica, kao i Amerike i NATO, izbegavaju da osude ekstremne Albance i pored dramatične činjenice da su teroristi, uglavnom s Kosova, isprovocirali pravi mali rat sa državom Makedonijom. Zapad se slično ponašao i 2001, kada se Makedonija zamalo raspala u talasu nasilja, kao i u vezi sa bivšim OVK i OVPBM u Srbiji.
Bojan Dimitrijević, istoričar, smatra da albanska elita ima moć i novac kojim utiče na određene krugove na Zapadu. Takođe, kaže on za „Blic“, Amerika u Albancima ima najlojalnijeg saveznika u ovom delu Evrope.
Poruke iz EU i NATO
- JENS STOLTENBERG, gen. sek. NATO: Pozivamo na transparentnu istragu kako se nešto slično ne bi ponovilo.
- JOHANES HAN, komesar EU: Pozivam sve uključene strane i aktere da sarađuju na rešavanju ovog problema.
- ALEKSANDAR LAMSDORF, potpredsednik EP: Premijer Gruevski mora da se povuče zbog razbuktalih međuetničkih tenzija.
- MAJA KOCIJANČIČ, portparolka EU: Nadamo se da će politički lideri u Skoplju pokrenuti dijalog o ključnim pitanjima.
- IVO VAJGL, izvestilac EP: Skoplje mora konstruktivno da rešava krizu i da pokaže inkluzivnost prema Albancima.
"Takvog partnera SAD ne bi dobile među Srbima ili Makedoncima. Ne treba zaboraviti ni jaku albansku emigraciju, koja im služi kao sredstvo ucene, da bi nasilje moglo da se desi na Zapadu ako ih ne podrže na Balkanu. Takođe, iskustvo iz određenih struktura Kfora pokazuje da je bilo pritisaka i ucena od Albanaca ako se pokaže tolerancija prema Srbima. Zna se i da su Albanci jak partner SAD i da rade sve što im se kaže, zbog čega i EU i NATO pažljivo biraju reči kada su Albanci u pitanju", dodaje Dimitrijević.
Ipak, kako naglašava, Zapadu nije cilj stvaranje velike Albanije, ali je moguća federalizacija Makedonije.
Profesor FPN Slobodan Samardžić napominje da Zapad ima svoje geopolitičke interese u čijem ostvarivanju im Albanci pomažu.
"Od slučaja Kosova se vidi da je zapadnim silama cilj da se preko zauzimanja teritorije u ovom regionu fizički približe Rusiji. S druge strane, EU se plaši reakcije SAD, oni su kao dete koje drži ruke na očima jer su Albanci američki štićenici. Takođe, sama EU je u krizi i slabo se bavi ovim regionom", kaže Samardžić.
Zapad: Vlada dopustila napad
Amerika, EU i NATO smatraju da je makedonski premijer Nikola Gruevski najodgovorniji za eskalaciju nasilja u Kumanovu. Naime, kako kažu zapadni diplomatski izvori za isti list, obaveštajne službe više zemalja u toku marta i aprila su upozoravale makedonske kolege i Gruevskog na opasnost od napada "albanskih kriminalnih grupa“, kao i da su prvih dana maja registrovale kretanja ekstremista preko granice Kosova i Makedonije, kao i u samom Kumanovu. Na sva ova upozorenja vlada u Skoplju, navodno, nije reagovala. Vašington, Brisel i ključne članice EU uvereni su da je Gruevski praktično dopustio teroristički napad kako bi skrenuo pažnju sa protesta opozicije i mnogih afera u koje je njegova vlada umešana.
Pogledajte i: