ЗАШТО ЗАПАД ЋУТИ О КУМАНОВУ: Америка штити Албанце јер су им највернији?
Многобројни западни званичници у изјавама о најновијем насиљу у Македонији упорно избегавају да осуде албански тероризам, већ уопштено говоре о "криминалним групама“ или чак да је реч о "међуетничком сукобу“.
Представници ЕУ и њених чланица, као и Америке и НАТО, избегавају да осуде екстремне Албанце и поред драматичне чињенице да су терористи, углавном с Косова, испровоцирали прави мали рат са државом Македонијом. Запад се слично понашао и 2001, када се Македонија замало распала у таласу насиља, као и у вези са бившим ОВК и ОВПБМ у Србији.
Бојан Димитријевић, историчар, сматра да албанска елита има моћ и новац којим утиче на одређене кругове на Западу. Такође, каже он за „Блиц“, Америка у Албанцима има најлојалнијег савезника у овом делу Европе.
Поруке из ЕУ и НАТО
- ЈЕНС СТОЛТЕНБЕРГ, ген. сек. НАТО: Позивамо на транспарентну истрагу како се нешто слично не би поновило.
- ЈОХАНЕС ХАН, комесар ЕУ: Позивам све укључене стране и актере да сарађују на решавању овог проблема.
- АЛЕКСАНДАР ЛАМСДОРФ, потпредседник ЕП: Премијер Груевски мора да се повуче због разбукталих међуетничких тензија.
- МАЈА КОЦИЈАНЧИЧ, портпаролка ЕУ: Надамо се да ће политички лидери у Скопљу покренути дијалог о кључним питањима.
- ИВО ВАЈГЛ, известилац ЕП: Скопље мора конструктивно да решава кризу и да покаже инклузивност према Албанцима.
"Таквог партнера САД не би добиле међу Србима или Македонцима. Не треба заборавити ни јаку албанску емиграцију, која им служи као средство уцене, да би насиље могло да се деси на Западу ако их не подрже на Балкану. Такође, искуство из одређених структура Кфора показује да је било притисака и уцена од Албанаца ако се покаже толеранција према Србима. Зна се и да су Албанци јак партнер САД и да раде све што им се каже, због чега и ЕУ и НАТО пажљиво бирају речи када су Албанци у питању", додаје Димитријевић.
Ипак, како наглашава, Западу није циљ стварање велике Албаније, али је могућа федерализација Македоније.
Професор ФПН Слободан Самарџић напомиње да Запад има своје геополитичке интересе у чијем остваривању им Албанци помажу.
"Од случаја Косова се види да је западним силама циљ да се преко заузимања територије у овом региону физички приближе Русији. С друге стране, ЕУ се плаши реакције САД, они су као дете које држи руке на очима јер су Албанци амерички штићеници. Такође, сама ЕУ је у кризи и слабо се бави овим регионом", каже Самарџић.
Запад: Влада допустила напад
Америка, ЕУ и НАТО сматрају да је македонски премијер Никола Груевски најодговорнији за ескалацију насиља у Куманову. Наиме, како кажу западни дипломатски извори за исти лист, обавештајне службе више земаља у току марта и априла су упозоравале македонске колеге и Груевског на опасност од напада "албанских криминалних група“, као и да су првих дана маја регистровале кретања екстремиста преко границе Косова и Македоније, као и у самом Куманову. На сва ова упозорења влада у Скопљу, наводно, није реаговала. Вашингтон, Брисел и кључне чланице ЕУ уверени су да је Груевски практично допустио терористички напад како би скренуо пажњу са протеста опозиције и многих афера у које је његова влада умешана.
Погледајте и: