Zašto zevamo?
Ako ste mislili da zevamo zato što nam se spava, prevarili ste se! Istraživanja su pokazala drugačije!
Istraživanje sa "Suny" koledža u Oneontu smatraju da predhodna ispitivanja nisu mogla da pronađu pravu vezu između zevanja i nivoa kiseonika u krvi. Ističu da su promene koje se dešavaju u temperaturi mozga povezane sa ciklusima spavanja, stepenom budnosti moždane kore i stresa. Smatraju da na zevanje utiču spoljašnje temperature. Udisanjem hladnog vazduha putem zevanja snižava se temperatura mozga. Pored toga ističu da se zevanje javlja samo unutar optimalnog raspona temperature.
Istraživači iz Beča su došli do rezultata da zevanje zarazno. Kada jedan čovek zeva, lančano se prenosi na drugog, trećeg. To se najčešće dešava u zimskim i letnjim meseci. Austrijska ispitivanja su pokazala rezultate da zarazno zevanje hladi vaš mozak i efikasno poboljšava mentalno zdravlje.
Autori istraživanja smatraju da je zevanje beskorisno kada je temperatura napolju jednaka kao telesna temperatura, a štetno kada su napolju niske temperature pa u takvim okolnostima puno ređe zevamo.
"Kada neko u vašem društvu zeva moguće je da je ta osoba uočila nešto preteće pa zato želi da rashladiti mozak kako bi bila što budnija, a onda automatski i vi sami želite ohladiti svoj mozak kako biste postigli budnost te tako i vi počinjete zevati. Sve to je potpuno nesvestan mehanizam", objasnio je autor studije dr. Massen - piše Jutarnji.hr.