ZAVRŠENI MARATONSKI PREGOVORI: Postignut sporazum između dve Koreje
Južna Koreja i Severna Koreja postigle su danas sporazum posle maratonskih razgovora posvećenih smirivanju tenzija izmedju dve zemlje, saopšteno je u Seulu.
Prema navodima južnokorejske agencije Jonhap, savetnik za nacionalnu bezbednost Kim Kvan Jin biće glavni pregovarač na njihovoj strani.
Severna Koreja izrazila je žaljenje zbog incidenta u kojem su, početkom meseca, u eksploziji mine povređena dva južnokorejska vojnika, objavile su dve strane u zajedničkom saopštenju, posle maratonskih pregovora Seula i Pjongjanga.
U saopštenju se navodi i da je Južna Koreja pristala da, u sredu u podne, obustavi propagandu protiv svog severnog suseda, iz isticanje da će dve Koreje pregovarati u Seulu ili Pjongjangu, o nizu pitanja čije bi rešenje moglo da poboljša njihove odnose, preneo je Rojters.
Prema navodima južnokorejske agencije Jonhap, savetnik za nacionalnu bezbednost Kim Kvan Jin biće glavni pregovarač na njihovoj strani.
Severna i Južna Koreja počele su u subotu razgovore na najvišem nivou, u pokušaju pronalaženja rešenja za izlazak iz krize koja je njihove dve države stavila na ivicu oružanog konflikta.
Razgovori u selu Panmundžom na granici dve države počeli su ubrzo nakon isteka roka koji je Pjongjang postavio Seulu da prekine sa emitovanjem propagande preko granice, zapretivši da će se u protivnom suočiti sa vojnom akcijom.
Podsećamo, kriza na Korejskom poluostrvu počela je sa nedavnim eksplozijama mina na granici kada su teško povređena dva južnokorejska vojnika. Optužujući Pjongjang za postavljanje mina, Seul je uzvratio uključivanjem džinovskih zvučnika na granici koji su postavljeni pre više od jedne decenije i emitovanjem visokodecibelnih propagandnih poruka.
Pjongjang je negirao bilo kakvu svoju ulogu u eksplozijama mina i uputio ultimatum Jugu da zaustavi svoj "psihološki rat", ili će se suočiti sa oružanim napadom, nakon čega je lider Severne Koreje Kim Džong-un naložio je vojsci da pređe na nivo pune borbene gotovosti, navodeći da je zemlja u "poluratnom stanju".
Kako je javila japanska agencija Kjodo, Kim je dan nakon razmene artiljerijske vatre na granici između Severne i Južne Koreje naložio stanje pune borbene gotovosti od 17 sati po lokalnom ili od deset i trideset po srednjoevropskom vremenu.
Inače, Severna i Južna Koreja formalno se i danas nalaze u stanju rata, budući da posle oružanog sukoba početkom 1950-ih nisu potpisali punopravan mirovni sporazum, već jedino prekid vatre.