ЗАВРШЕНИ МАРАТОНСКИ ПРЕГОВОРИ: Постигнут споразум између две Кореје
Јужна Кореја и Северна Кореја постигле су данас споразум после маратонских разговора посвећених смиривању тензија између две земље, саопштено је у Сеулу.
Према наводима јужнокорејске агенције Јонхап, саветник за националну безбедност Ким Кван Јин биће главни преговарач на њиховој страни.
Северна Кореја изразила је жаљење због инцидента у којем су, почетком месеца, у експлозији мине повређена два јужнокорејска војника, објавиле су две стране у заједничком саопштењу, после маратонских преговора Сеула и Пјонгјанга.
У саопштењу се наводи и да је Јужна Кореја пристала да, у среду у подне, обустави пропаганду против свог северног суседа, из истицање да ће две Кореје преговарати у Сеулу или Пјонгјангу, о низу питања чије би решење могло да побољша њихове односе, пренео је Ројтерс.
Према наводима јужнокорејске агенције Јонхап, саветник за националну безбедност Ким Кван Јин биће главни преговарач на њиховој страни.
Северна и Јужна Кореја почеле су у суботу разговоре на највишем нивоу, у покушају проналажења решења за излазак из кризе која је њихове две државе ставила на ивицу оружаног конфликта.
Разговори у селу Панмунџом на граници две државе почели су убрзо након истека рока који је Пјонгјанг поставио Сеулу да прекине са емитовањем пропаганде преко границе, запретивши да ће се у противном суочити са војном акцијом.
Подсећамо, криза на Корејском полуострву почела је са недавним експлозијама мина на граници када су тешко повређена два јужнокорејска војника. Оптужујући Пјонгјанг за постављање мина, Сеул је узвратио укључивањем џиновских звучника на граници који су постављени пре више од једне деценије и емитовањем високодецибелних пропагандних порука.
Пјонгјанг је негирао било какву своју улогу у експлозијама мина и упутио ултиматум Југу да заустави свој "психолошки рат", или ће се суочити са оружаним нападом, након чега је лидер Северне Кореје Ким Џонг-ун наложио је војсци да пређе на ниво пуне борбене готовости, наводећи да је земља у "полуратном стању".
Како је јавила јапанска агенција Кјодо, Ким је дан након размене артиљеријске ватре на граници између Северне и Јужне Кореје наложио стање пуне борбене готовости од 17 сати по локалном или од десет и тридесет по средњоевропском времену.
Иначе, Северна и Јужна Кореја формално се и данас налазе у стању рата, будући да после оружаног сукоба почетком 1950-их нису потписали пуноправан мировни споразум, већ једино прекид ватре.