KRAGUJEVČANI SE DOSETILI: Otišli su na selo, posadili ovu biljku i sad po kilu uzimaju 500 dinara
Nikada nismo imali dodira sa selom, nismo ni navikli na teške uslove rada. To je još jedan razlog zbog koga smo se odlučili na ovaj način sadnje.
Braća blizanci Zoran i Boris Gvozdenović iz Kragujevca, koji su odrasli na asfaltu i retko išli na selo, kupili su zemlju nadomak grada i eksperimentalno zasadili borovnice po specijalnom sistemu kakav nikada nije korišćen u Šumadiji. Razlog za to je neočekivan, ali vrlo praktičan. Ekonomisti po zanimanju, Gvozdenovići su zaposleni u kragujevačkim firmama, a o svom imanju brinu posle radnog vremena. Reč je o hektaru zemlje u selu Lužnice, na pola puta između Topole i Kragujevca, gde Gvozdenovići baš nikoga ne poznaju.
Em nikada nisu bili poljoprivrednici, em su zasadili borovnicu koju u ovom delu Srbije malo ko i gaji, em su je zasadili na način kako to niko u Šumadiji ne čini- po sistemu hidroponije. Biljke su zasađene u plastične vreće! Boris Gvozdenović objašnjava da biljka nema nikakvog dodira sa zemljom, a da je vreća zapremine oko 22 litra i sadrži treset i pregorelu borovu piljevinu.
LOŠE VESTI ZA KUPINARE: Razlozi odustajanja od proizvodnje i kupovine ovog voća su brojni
- Vreće su na klasičnoj parceli, u zemlji. Ali mi u vreći kontrolišemo uslove koji su najpogodniji za razvoj borovnice. Unutra su kiseli treset i piljevina koja je pregorela i stara je dvadesetak godina. Tako smo dobili ambijent koji odgovara biljci - kaže Boris Gvozdenović.
Do svake vreće je napravljen sistem zalivanja kap po kap, i preko tog sistema dolazi i prihrana za američku visokožbunastu borovnicu. Ove sezone rod je bio ograničen, ali u punom rodu očekuju prinos od pet kilograma po biljci. Gvozdenovići su se na ovakav način sadnje odlučili da bi se razlikovali od drugih, ali i da bi imali bolju kontrolu nad biljkom.
KAKVE MALINE I JAGODE: Ovo voće donosi dnevnicu od 50 EVRA!
- Pošto smo obojica gradska deca i nikada nismo imali dodira sa selom, nismo ni navikli na teške uslove rada. To je još jedan razlog zbog koga smo se odlučili na ovaj način sadnje, da bismo mogli popodne, tek kad se završi radno vreme u firmama u kojima radimo, da se posvetimo našem zasadu – kaže Gvozdenović.
Na parceli u Lužnicama braća blizanci imaju 2.000 sadnica. Na jesen planiraju novi zasad od još 500. Ukoliko procene da od borovnica može da se živi, možda će i razmisliti da se presele iz grada u selo. Borisov brat Zoran kaže da je ovakav sistem gajenja borovnice, čije su sadnice uvezli iz Holandije, daleko lakši i jednostavniji. Ukoliko se neka biljka razboli, jednostavno je izmeste. Obolelu biljku leče u nekoj vrsti “karantina” i ukoliko se oporavi vraćaju je na mesto. Trenutna cena borovnice na tržištu je od četiri do pet evra po kilogramu.
HRANA ZA MOZAK - BUKVALNO: 7 namirnica od kojih dečja glava radi kao sat!