ZNAMO ŠTA VAS ZANIMA: Ovo su najbezobraznija pitanja – a mi imamo odgovore!
Pitali smo nauku umesto vas – sada konačno postoje odgovori!
Postoje pitanja na koja nikada do sad nismo pronašli odgovore i to iz jednog jedinog razloga – bilo nas je previše sramota da nekoga to pitamo. Nama je dozlogrdilo, mada se može reći i da je radoznalost ubila mačku, te smo krenuli u pohod ka saznanju.
Saznali smo sve ono čega smo se oduvek stideli!
1) Zašto volimo da njuškamo gasove koje ispuštamo?
U slepom testu aroma naučnici su potvrdili da nam prijaju gasovi jer bakterije stvaraju miris (odnosno, smrad) koji je jedinstven za svaku osobu. Naučnici su nas izvestili i da nam tuđi gasovi ne prijaju zato što naše telo taj smrad detetktuje kao napad – i, zaista, gasovi koje ljudi ispuštaju mogu da šire zarazu.
2) Zašto imamo loš zadah iako peremo zube redovno?
Pranje zuba čisti zube, ali ono može samo da zamaskira loš zadah. Problem leži u našem grlu i jeziku. Kada bakterijama u našim ustima uskratimo kiseonik (ako, na primer, dišemo na nos tokom sna) – one emituju jedinjenja sumpora koja smrde kao smrt. To možete neutralisati tako što ćete piti više vode tokom dana, kao i konzumiranjem povrća koje je bogato kiseonikom – poput peršuna i celera.
3) Da li je OK piškiti u more?
Dve trećine ispitanika priznalo je da su piškili u more, a polovina njih rekla je da je to uradila više puta. Ipak, to se ne računa kao zagađivanje okeana jer je urin sačinjen od 95 odsto vode i nešto kuhinjske soli. Obe supstance se mogu naći u morskoj vodi, što znamo odavno. Jedino što u okeanu nema jeste urea – jedinjenje na bazi ugljenika koje pomaže telu da se oslobodi azota. Okeanolozi su nam objasnili da azot iz uree, kombinovan sa morskom vodom, stvara amonijum – jedinjenje koje je, zapravo, hrana za morski biljni život.
4) A da li je OK piškiti u bazen?
Neko vreme vladala je panična teorija da uriniranje u hlorisanom bazenu može da stvori otrovnu hemikaliju koja je slična suzavcu. Međutim, da bi došlo do takve hemijske reakcije voda u bazenu bi morala da bude sastavljena od dve trećine vode i jedne trećine hlora, a tolika količina hlora bi nam rastopila kožu i očne jabučice. Dakle, hemijski gledano - OK je piškiti u bazen, ali... ipak, idite do toaleta. Niko ne želi da "opali" kraul kroz vaš "žuti oblak".
5) Zašto nas kafa tera u toalet?
Da li se i vama dešava da uzmete nekoliko gutljaja jutarnje kafice samo da biste osetili "krkljanje" u stomaku koje vas tera da otrčite do WC-a? To se dešava, otprilike, polovini konzumenata čarobnog smeđeg napitka zato što kafa stimuliše kontrakcije mišića u poslednjem delu vašeg debelog creva.
6) Zašto imamo mamurluk?
Pa, zato što smo popili previše alkohola – logično. Međutim, pravi odgovor je kombinacija nekoliko razloga. Alkohol nas tera da više piškimo, a to ubrzava dehidrataciju. Takođe, ubrzava proizvodnju kiseline u želucu i usporava pražnjenje stomaka, što dovodi do mučnine i povraćanja, a glavobolja je prouzrokovana širenjem krvnih sudova usled konzumiranja alkohola. Kad se sve to smeša dobija se – šta? Najgore jutro na svetu.
7) Zašto muškarci imaju jutarnju erekciju?
Postoji nekoliko teorija, ali najpre da razjasnimo da se ta jutarnja radost medicinski zove noćna otečenost penisa. To je savršeno prirodno i kod zdravih muškaraca dešava se 3-5 puta tokom noći i to bez obzira na to šta sanjaju. Teoriše se da samo telo uzrokuje ovu otečenost, kako bi se sprečilo mokrenje tokom sna i erektilna disfunkcija.
8) Da li možemo da umremo od starosti?
Ne. Iako je tačno da ćelije imaju konačan životni vek, organizam ne umire zbog toga što su mu ćelije previše stare. Ipak, stare ćelije su slabe, a to znači da organ počinje da otkazuje i da stare ćelije ne mogu da se odbrane od bolesti tako lako kako su mogle nekada. Povrede i bolesti neće uticati tako fatalno na mlade osobe kao što će na stare.
9) Zašto se upiškimo od straha?
Kriv je naš mozak. U stresnim situacijama, signali iz frontalnog režnja (koji nas sprečava da piškimo istog trena kad nam se napuni bešika) postanu nadjačani limbičkim sistemom – kombinacijom moždanih područja koji kontrolišu strahove. Kada smo pod stresom elektrosignali limbičkog sistema postanu toliko jaki da je našem mozgu teško da ih uskladi sa komandama frontalnog režnja.
10) Zašto nam se znoje dlanovi kad smo nervozni?
Hiperhidrozu dlanova uzrokuju emotivni stres i termoregulacija. Oba uzroka su međusobno povezana, što stvar čini još komplikovanijom. No, da skratimo: uzbuđenje, strah i nervoza uzrokuju reakciju simpatetičkog nervnog sistema što stimuliše znojne žlezde.
11) Zašto se penisi u erekciji krive u stranu?
Ma šta da ste čuli na ovu temu, znajte da to nema veze sa masturbacijom. Skoro svi zdravi muškarci primetili su da im se penis krivi na jednu stranu. Krivina je obično blaga i nema potrebe paničiti. Smer krivljenja odlučuje ligament koji okružuje "coprus cavernosum" (tkivo koje puni penis krvlju). Razlika u elastičnosti uzrokuje krivljenje pri erekciji.
12) Zašto nam je najčešće zapušena samo jedna nozdrva?
Zato što su nozdrve dobri prijatelji. Ozbiljno. Kad smo prehlađeni nozdrve podele posao, pa tako veći deo vazduha ide kroz jednu od njih. Svakih nekoliko sati naš autonomni nervni sistem – koji se stara o pulsu, varenju i ostalim nesvesnim stvarima, promeni tok dešavanja, pa se zapušena nozdrva otpuši i preuzme posao od ove koja se naradila...
Pročitajte i: