ЗНАМО ШТА ВАС ЗАНИМА: Ово су најбезобразнија питања – а ми имамо одговоре!
Питали смо науку уместо вас – сада коначно постоје одговори!
Постоје питања на која никада до сад нисмо пронашли одговоре и то из једног јединог разлога – било нас је превише срамота да некога то питамо. Нама је дозлогрдило, мада се може рећи и да је радозналост убила мачку, те смо кренули у поход ка сазнању.
Сазнали смо све оно чега смо се одувек стидели!
1) Зашто волимо да њушкамо гасове које испуштамо?
У слепом тесту арома научници су потврдили да нам пријају гасови јер бактерије стварају мирис (односно, смрад) који је јединствен за сваку особу. Научници су нас известили и да нам туђи гасови не пријају зато што наше тело тај смрад дететктује као напад – и, заиста, гасови које људи испуштају могу да шире заразу.
2) Зашто имамо лош задах иако перемо зубе редовно?
Прање зуба чисти зубе, али оно може само да замаскира лош задах. Проблем лежи у нашем грлу и језику. Када бактеријама у нашим устима ускратимо кисеоник (ако, на пример, дишемо на нос током сна) – оне емитују једињења сумпора која смрде као смрт. То можете неутралисати тако што ћете пити више воде током дана, као и конзумирањем поврћа које је богато кисеоником – попут першуна и целера.
3) Да ли је ОК пишкити у море?
Две трећине испитаника признало је да су пишкили у море, а половина њих рекла је да је то урадила више пута. Ипак, то се не рачуна као загађивање океана јер је урин сачињен од 95 одсто воде и нешто кухињске соли. Обе супстанце се могу наћи у морској води, што знамо одавно. Једино што у океану нема јесте уреа – једињење на бази угљеника које помаже телу да се ослободи азота. Океанолози су нам објаснили да азот из урее, комбинован са морском водом, ствара амонијум – једињење које је, заправо, храна за морски биљни живот.
4) А да ли је ОК пишкити у базен?
Неко време владала је панична теорија да уринирање у хлорисаном базену може да створи отровну хемикалију која је слична сузавцу. Међутим, да би дошло до такве хемијске реакције вода у базену би морала да буде састављена од две трећине воде и једне трећине хлора, а толика количина хлора би нам растопила кожу и очне јабучице. Дакле, хемијски гледано - ОК је пишкити у базен, али... ипак, идите до тоалета. Нико не жели да "опали" краул кроз ваш "жути облак".
5) Зашто нас кафа тера у тоалет?
Да ли се и вама дешава да узмете неколико гутљаја јутарње кафице само да бисте осетили "кркљање" у стомаку које вас тера да отрчите до WC-a? То се дешава, отприлике, половини конзумената чаробног смеђег напитка зато што кафа стимулише контракције мишића у последњем делу вашег дебелог црева.
6) Зашто имамо мамурлук?
Па, зато што смо попили превише алкохола – логично. Међутим, прави одговор је комбинација неколико разлога. Алкохол нас тера да више пишкимо, а то убрзава дехидратацију. Такође, убрзава производњу киселине у желуцу и успорава пражњење стомака, што доводи до мучнине и повраћања, а главобоља је проузрокована ширењем крвних судова услед конзумирања алкохола. Кад се све то смеша добија се – шта? Најгоре јутро на свету.
7) Зашто мушкарци имају јутарњу ерекцију?
Постоји неколико теорија, али најпре да разјаснимо да се та јутарња радост медицински зове ноћна отеченост пениса. То је савршено природно и код здравих мушкараца дешава се 3-5 пута током ноћи и то без обзира на то шта сањају. Теорише се да само тело узрокује ову отеченост, како би се спречило мокрење током сна и еректилна дисфункција.
8) Да ли можемо да умремо од старости?
Не. Иако је тачно да ћелије имају коначан животни век, организам не умире због тога што су му ћелије превише старе. Ипак, старе ћелије су слабе, а то значи да орган почиње да отказује и да старе ћелије не могу да се одбране од болести тако лако како су могле некада. Повреде и болести неће утицати тако фатално на младе особе као што ће на старе.
9) Зашто се упишкимо од страха?
Крив је наш мозак. У стресним ситуацијама, сигнали из фронталног режња (који нас спречава да пишкимо истог трена кад нам се напуни бешика) постану надјачани лимбичким системом – комбинацијом можданих подручја који контролишу страхове. Када смо под стресом електросигнали лимбичког система постану толико јаки да је нашем мозгу тешко да их усклади са командама фронталног режња.
10) Зашто нам се зноје дланови кад смо нервозни?
Хиперхидрозу дланова узрокују емотивни стрес и терморегулација. Оба узрока су међусобно повезана, што ствар чини још компликованијом. Но, да скратимо: узбуђење, страх и нервоза узрокују реакцију симпатетичког нервног система што стимулише знојне жлезде.
11) Зашто се пениси у ерекцији криве у страну?
Ма шта да сте чули на ову тему, знајте да то нема везе са мастурбацијом. Скоро сви здрави мушкарци приметили су да им се пенис криви на једну страну. Кривина је обично блага и нема потребе паничити. Смер кривљења одлучује лигамент који окружује "цопрус цаверносум" (ткиво које пуни пенис крвљу). Разлика у еластичности узрокује кривљење при ерекцији.
12) Зашто нам је најчешће запушена само једна ноздрва?
Зато што су ноздрве добри пријатељи. Озбиљно. Кад смо прехлађени ноздрве поделе посао, па тако већи део ваздуха иде кроз једну од њих. Сваких неколико сати наш аутономни нервни систем – који се стара о пулсу, варењу и осталим несвесним стварима, промени ток дешавања, па се запушена ноздрва отпуши и преузме посао од ове која се нарадила...
Прочитајте и: