Znate li zašto farbamo jaja za Uskrs?
Ono što obeležava svaki Uskrs i čini ga posebnim jeste farbanje i tucanje jajima. Tome se uvek raduju deca, ali i odrasli. Vredna domaćica, po ustaljenoj tradiciji, vaskršnja jaja boji na Veliki petak, u dan kada se, inače, ništa drugo ne radi, već su sve misli upućene na strašni događaj Hristovog nevinog stradanja i poniženja, od ljudi, na Golgoti i Jerusalimu.
Farbanje jaja je jedan od najlepših i najradosnijih srpskih običaja. Potiče iz prethrišćanskog perioda, a vezuje se za Uskrs prvi put u 12. a u Srbiji u 16. veku. Postoji nekoliko narodnih verovanja i predanja u vezi sa ovim običajem.
Jedan stražar koji je čuvao Hristov grob stalno se plašio da bi Hrist mogao da oživi, zbog čega su ga drugi stalno ismevali. U jednom trenutku su mu rekli da će se to dogoditi kada pečena kokoška koju su jeli poleti i snese crveno jaje. Tog trenutka, to se i desilo, a Hrist se uzdigao i poleteo ka nebu.
Postoji i verovanje da se farbanje jaja vezuje za legendu o Mariji Magdaleni. Došavši u Rim da propoveda Hristovo Jevanđeljenje stigla je i do cara Tiberija kome je na poklon donela korpu jaja. Car nije verovao u Hristovo vaskrsenje i rekao je da bi to bilo, kao kad bi bela jaja u korpi promenila boju. Marija Magdalena je na to rekla: „Hristos Vaskrse", a sva jaja u korpi postala su crvena.
Međutim, neka od priča je i da se farbanje jaja vezuje za događaje pre Hristovog vaskrsenja. Jedna stara priča kaže da je ispod krsta na Golgoti, na kojem je razapet Hrist, bilo grličino gnezdo. Krv je poprskala jaja u gnezdu i obojila ih crvenom bojom, pa od tada hrišćani obeležavaju dan Hristovog stradanja farbanjem crvenih jaja.
Crvena boja simboliše Spasiteljevu, nevino prolivenu krv na Golgoti, ali je crvena boja istovremeno i boja vaskrsenja. Jer vaskrsenja nema bez stradanja i smrti. To je, dakle, prvenstveno boja hrišćana i crkve, bez obzira što su neki pojedinci i pokreti kroz istoriju pokušavali da ovu boju prisvoje i kompromituju.
AKO ZABORAVITE NEŠTO DA KUPITE: Ovo će biti RADNO VREME prodavnica i pijaca za vreme praznika
Takođe u nekim delovima Šumadije, stari pričaju priču o ženama koje su spasile Isusu život od vojnika koji su ga jurili tako što su ofarbale jaja i time ih zamajavale. Kada su videle Hrista kako beži da bi omele gonioce, brzo su ofarbale i išarale jaja. Vojnici su zastali u čudu jer nikada ranije nisu videli takav običaj, a Isus je pobegao. Bog ih je tada blagoslovio, pa se jaja od tog dana farbaju.
Kakvo god verovanje da je ispravno, simbolika je ista. Jaja predstavljaju simbol rađanja, jer kada se njegova ljuska slomi iz njega izlazi novi život.
Na Veliki petak se farbaju u spomen na nevino prolivenu krv i vaskrsenje Hristovo.