Ako vam je telefon ikada "riknuo" na 20 odsto baterije, evo šta možete da uradite
Najbolji način da sprečite da vam telefon postane beskorisna cigla u džepu je da nikada ne dopustite da mu baterija "ode u crveno".
Mnogi vlasnici pametnih telefona su na teži način naučili da ne mogu da veruju displeju baterije. Ako vam je telefon ikada "riknuo" na 20 odsto baterije, postoji par objašnjenja zašto se to desilo.
Procenat baterije u uglu vašeg ekrana nije ništa drugo do procena. Broj od 47 odsto zvuči prilično specifično (i možda ćete planirati punjenje telefona shodno tome), ali jedini način da budete sigurni bio bi da ugradite senzor u litijum-jonsku bateriju telefona. Proizvođači telefona ovo ne rade, umesto toga koriste algoritme da izmere koliko baterije se troši na osnovu voltaže koju emituje u svakom trenutku. Kao kada biste merili količinu vode u buretu po tome koliko vode curka iz rupe sa strane bureta.
BIRAJTE KADA KUPUJETE! Baterije na OVIM pametnim TELEFONIMA su najbolje i traju NAJDUŽE! (VIDEO)
Ovo većinu vremena funkcioniše prilično dobro, ali nije savršeno dobar indikator "života" baterije. Faktori kao što je tip baterije i koliko se koristi utiču na brzinu kojom se ona troši. Tokom godina korišćenja, u bateriji se formiraju kristali koji smanjuju njen kapacitet, što ovo predviđanje čini težim.
Najbolji način da sprečite da vam telefon postane beskorisna cigla u džepu je da nikada ne dopustite da mu baterija "ode u crveno". Ako nosite mobilni punjač i uključujete ga redovno, postoji još par stvari koje mogu biti od koristi. Aktivirajte "low power mode" (režim niske potrošnje) kada ne koristite telefon i obrišite Fejsbuk aplikaciju koja "srče" bateriju. Posećujte Fejsbuk kroz mobilni pretraživač.
Da biste produžili trajanje baterije, izbegavajte korišćenje telefona u ekstremno hladnim ili ekstremno toplim uslovima.