Da li je Epl zapravo IZMISLIO KONEKTOR koji svi obožavamo? Malo ko zna da je tehnologija stara čak 40 godina!
Iako Apple drži patent na svoj MagSafe konektor, kompanija nije tvorac tehnologije.
WWDC 2022 događaj je, za razliku od prethodnih godina, doneo novine koje su jednako zadovoljile i ljubitelje softvera, kao i ljubitelje hardvera. Utisak je da nas Apple nije izneverio.
Zvezda večeri za ljubitelje hardvere je svakako bio M2 čipset, a prvi uređaji u kojima će se naći su novi MacBook Air i MacBook Pro.
Utisak je da je MacBook Pro prošao ispod radara publike - jedine novine koje donosi su novi M2 čipset, brzo punjenje i bolje hlađenje. Dizajn je ostao potpuno isti, portovi se nisu menjali, a Touch Bar je i dalje prisutan, iako većina korisnika preferira function dugmiće.
Novi MacBook Air je s pravom uređaj o kom svi govore. Potrošače je obradovao potpuno novi dizajn, jači hardver, novi sistem zvučnika, veći i svetliji ekran, kao i MagSafe port za punjenje uređaja.
Upravo je taj port naš fokus u ovom tekstu. Ironično, novi Pro model ga nema, a prilikom punjenja sada ima manje dostupnih portova nego jeftiniji Air.
Apple je prvi put predstavio MagSafe 2006. godine na MacWorld Expo događaju, zajedno sa MacBook Pro, prvim laptop računarom zasnovanom na Intel procesoru. MagSafe konektor se pridržava za uređaj pomoću magneta, a ideja je da osoba koja se saplete o kabl, ne obori ceo računar, već samo odvoji konektor od uređaja, bez posledica.
MagSafe je dobio svoju drugu iteraciju 2012. godine, a Apple ga je ukinuo u svojim proizvodima između 2016. i 2019. godine.
Apple je 2020. godine predstavio bežični punjač istog naziva za iPhone telefone. Nekarakteristično sebi, 2021. godine, kompanija je na zahtev korisnika vratila MagSafe, koji je u svojoj trećoj iteraciji debitovao na MacBook Pro 14" i 16" modelima.
Iako se korisnici diče ovim konektorom na koji kompanija drži patent, malo je onih koji znaju da Apple nije izmislio takav vid konekcije. Ne samo da ga nije izmislio, nego je tehnologija stara čak 40 godina.
Prvi uređaji koji su koristili magnetne konektore su zapravo japanski kuhinjski aparati. Ideja japanskih inženjera nije bila da se izbegne finansijska šteta, već da se korisnici sačuvaju od vrelog sadržaja takvih aparata, koji su mogli da ozbiljno naude osobi koja bi se spotakla o kabl.
Izmislili ga ili ne, svakako nam je drago što je Apple vratio MagSafe konektore na svoje laptop računare. Sigurnosti nikad dosta.