Да ли је Епл заправо ИЗМИСЛИО КОНЕКТОР који сви обожавамо? Мало ко зна да је технологија стара чак 40 година!
Иако Apple држи патент на свој МагСафе конектор, компанија није творац технологије.
WWDC 2022 догађај је, за разлику од претходних година, донео новине које су једнако задовољиле и љубитеље софтвера, као и љубитеље хардвера. Утисак је да нас Apple није изневерио.
Звезда вечери за љубитеље хардвере је свакако био М2 чипсет, а први уређаји у којима ће се наћи су нови MacBook Аир и MacBook Про.
Утисак је да је MacBook Про прошао испод радара публике - једине новине које доноси су нови М2 чипсет, брзо пуњење и боље хлађење. Дизајн је остао потпуно исти, портови се нису мењали, а Touch Бар је и даље присутан, иако већина корисника преферира фунцтион дугмиће.
Нови MacBook Аир је с правом уређај о ком сви говоре. Потрошаче је обрадовао потпуно нови дизајн, јачи хардвер, нови систем звучника, већи и светлији екран, као и МагСафе порт за пуњење уређаја.
Управо је тај порт наш фокус у овом тексту. Иронично, нови Про модел га нема, а приликом пуњења сада има мање доступних портова него јефтинији Аир.
Apple је први пут представио МагСафе 2006. године на MacWorld Expo догађају, заједно са MacBook Про, првим лаптоп рачунаром заснованом на Интел процесору. МагСафе конектор се придржава за уређај помоћу магнета, а идеја је да особа која се саплете о кабл, не обори цео рачунар, већ само одвоји конектор од уређаја, без последица.
МагСафе је добио своју другу итерацију 2012. године, а Apple га је укинуо у својим производима између 2016. и 2019. године.
Apple је 2020. године представио бежични пуњач истог назива за iPhone телефоне. Некарактеристично себи, 2021. године, компанија је на захтев корисника вратила МагСафе, који је у својој трећој итерацији дебитовао на MacBook Про 14" и 16" моделима.
Иако се корисници диче овим конектором на који компанија држи патент, мало је оних који знају да Apple није измислио такав вид конекције. Не само да га није измислио, него је технологија стара чак 40 година.
Први уређаји који су користили магнетне конекторе су заправо јапански кухињски апарати. Идеја јапанских инжењера није била да се избегне финансијска штета, већ да се корисници сачувају од врелог садржаја таквих апарата, који су могли да озбиљно науде особи која би се спотакла о кабл.
Измислили га или не, свакако нам је драго што је Apple вратио МагСафе конекторе на своје лаптоп рачунаре. Сигурности никад доста.