DA LI SE OVAKO KRŠE LJUDSKA PRAVA: Kamere sa softverom za prepoznavanje lica stižu na ULICE
Montiraju ih uprkos protivljenjima...
Britanska policija počeće da koristi kamere za prepoznavanje lica u Londonu, uprkos upozorenjima grupa za zaštitu ljudskih prava i vladine službe za nadzor u toj oblasti zbog narušavanja privatnosti.
Takve kamere su u Londonu prvi put korišćene tokom karnevala u četvrti Noting Hil 2016. godine, a cilj njihovog postavljanja je da policija bude upozorena na osobe sa poternica.
-Tehnologijom za prepoznavanje lica upravljaće obaveštajne službe, a biće raspoređene na posebnim lokacijama u gradu-, saopštila je danas londonska policija, ističući da je ova novina ključna za borbu protiv nasilja.
I ONI SU SE SPREMILI: VatsAp ima "dark mode" i evo kako da ga uključite
NEVEROVATAN PODVIG: Ova kamera može da fotografije providne objekte
ŠTA TREBA ZNATI: Evo zašto od vernog fana treba postati veran igrač
U saopštenju se dodaje da će kamere biti jasno označene, kao i da će policajci građanima deliti letke, kako bi bili upoznati sa događanjima, prenosi Rojters.
Kamere za prepoznavanje lica već su postavljene u drugim britanskim gradovima i šoping centrima, ali je njihova upotreba izazvala zabrinutost zbog mogućeg narušavanja privatnosti. Protivnici te tehnologije izrazili su sumnje i u njenu preciznost.
Muškarac iz Kardifa tužio je prošle godine policiju Južnog Velsa, navodeći da su njegova ljudska prava prekršena kada su policajci upotrebili tehnologiju automatskog prepoznavanja lica dok je bio u kupovini.
Sud je presudio da je upotreba tehnologije legalna, ali je grupa za zaštitu građanskih prava Liberti podnela žalbu na tu odluku.
Evropska unija razmatra zabranu tehnologije prepoznavanja lica na pet godine, dok ne bude pronađen način da se spreče zloupotrebe.