GPS navigacija nas zaglupljuje? Poslednja istraživanja kažu da...
Preterano korišćenje navigacije može biti štetno po vaše zdravlje. Možemo to da kažemo i tako…
Normalno je danas da se pre putovanja do mesta koje malo poznajemo proveri omiljena GPS mapa i isplanira put pute aplikacije za navigaciju.
Neki to čine na telefonu, neki na kompjuteru, ali mnogim putnicima danas je zajedničko da vrlo rado i još češće koriste mape i aplikacije za navigaciju dok voze, pešače, putuju autobusom ili na neki drugi način, jer - aplikacije za navigaciju sve to nude, pa i više od toga!
Kako, zašto i koliko to utiče na zdravlje, otkrile su najnovije studije.
Kad se tokom vožnje pridržavamo određenih saobraćajnih pravila, koristimo čitav niz motoričkih i nervnih funkcija i to je situacija na koju je naš moždani sistem naviknut i očekivan.
Ipak, korišćenje navigacije može vremenom da uzrokuje gubitak određenih kognitivnih veština, a to potvrđuje studija iz 2020. objavljena nedavno u časopisu Scientific Reports, koja objašnjava dve glavne strategije koje naš mozak koristi kada smišljamo kuda bi trebalo da idemo.
"Jedna je strategija prostornog pamćenja, a ta strategija kritički se oslanja na hipokampus tj. regiju mozga koja je snažno uključena u epizodno pamćenje i memoriju relacija. Druga strategija je strategija podražaj-odgovor i uključuje učenje niza motoričkih odgovora, na primer, skretanje ulevo prateći pravac pružanja krivine", navodi se u studiji.
Prema njihovim rečima, to "dovodi do rigidnijeg ponašanja i omogućava nam da upravljamo poput 'auto-pilota' na rutama kojima često putujemo". Prema studiji, korišćenje GPS-a dok vozite povezano je sa jednim posebnim oblikom pada kognitivnih veština.
"Analizirali smo iskustva 50 vozača, kao i različite aspekte prostorne memorije, uključujući korišćenje strategije prostorne memorije, kognitivno mapiranje i kodiranje orijentira korišćenjem zadataka virtuelne navigacije", objašnjavaju istraživači. Rezultati su pokazali da oni koji koriste GPS imaju znatno lošiju "prostornu memoriju", jer su se pokazali kao lošiji u kretanju putanjama kada su vozili bez GPS-a.
Kako biste poboljšali svest o prostoru, uvežbali ili povratili kognitivne funkcije, pokušajte što više da vozite i krećete se pešice bez navigacije. Osim toga, istraživači su otkrili da to možete uradi i tako što igrate šah, slažete slagalicu, igrate igru memorije pamćenja ili se redovno bavite fizičkom aktivnošću.