ГПС навигација нас заглупљује? Последња истраживања кажу да...
Претерано коришћење навигације може бити штетно по ваше здравље. Можемо то да кажемо и тако…
Нормално је данас да се пре путовања до места које мало познајемо провери омиљена ГПС мапа и испланира пут путе апликације за навигацију.
Неки то чине на телефону, неки на компјутеру, али многим путницима данас је заједничко да врло радо и још чешће користе мапе и апликације за навигацију док возе, пешаче, путују аутобусом или на неки други начин, јер - апликације за навигацију све то нуде, па и више од тога!
Како, зашто и колико то утиче на здравље, откриле су најновије студије.
Кад се током вожње придржавамо одређених саобраћајних правила, користимо читав низ моторичких и нервних функција и то је ситуација на коју је наш мождани систем навикнут и очекиван.
Ипак, коришћење навигације може временом да узрокује губитак одређених когнитивних вештина, а то потврђује студија из 2020. објављена недавно у часопису Сциентифиц Репортс, која објашњава две главне стратегије које наш мозак користи када смишљамо куда би требало да идемо.
"Једна је стратегија просторног памћења, а та стратегија критички се ослања на хипокампус тј. регију мозга која је снажно укључена у епизодно памћење и меморију релација. Друга стратегија је стратегија подражај-одговор и укључује учење низа моторичких одговора, на пример, скретање улево пратећи правац пружања кривине", наводи се у студији.
Према њиховим речима, то "доводи до ригиднијег понашања и омогућава нам да управљамо попут 'ауто-пилота' на рутама којима често путујемо". Према студији, коришћење ГПС-а док возите повезано је са једним посебним обликом пада когнитивних вештина.
"Анализирали смо искуства 50 возача, као и различите аспекте просторне меморије, укључујући коришћење стратегије просторне меморије, когнитивно мапирање и кодирање оријентира коришћењем задатака виртуелне навигације", објашњавају истраживачи. Резултати су показали да они који користе ГПС имају знатно лошију "просторну меморију", јер су се показали као лошији у кретању путањама када су возили без ГПС-а.
Како бисте побољшали свест о простору, увежбали или повратили когнитивне функције, покушајте што више да возите и крећете се пешице без навигације. Осим тога, истраживачи су открили да то можете уради и тако што играте шах, слажете слагалицу, играте игру меморије памћења или се редовно бавите физичком активношћу.