Хацк9 2024: коришћење ГенАИ технологије за опште добро
Хацк9, хакатон који компанија Леви9 организује већ осам година, постао је синоним за иновацију и прилику да се тестирају најновије технологије у динамичном окружењу.
Овогодишња тема поново је ставила у фокус једну од најактуелнијих области данашњице – вештачку интелигенцију.
АИ заузима централно место на Хацк9 хакатону другу годину заредом, јер доноси небројене могућности за истраживање и развој. То је 2023. био АИ Цомпутер Висион, а 2024. године Генеративе АИ, за коју је ChatGPT синоним у широј јавности.
Хакатон је окупио близу сто Најнера из свих Delivery центара ове холандске компаније, а међу 18 тимова који су се такмичили чак два од три места, заузели су тимови из Србије са идејама “RecyclAi” и “Цтрл Алт Дефеат” . Вештачка интелигенција имала је своје место и као судија и у избору победничких решења, кроз промптове организационог тима.
АИ судија је у пар итерација рангирао тимове, најпре оценивши транскрипт презентација, фокусирајући се на претходно задате критеријуме процене попут иновативности, корисности, техничког квалитета и слично. Сваки параметар је био пондерисан, а победничка математика није узимала у обзир лична имена или локације.
“RecyclAi је иновативна web апликација која користи моћ вештачке интелигенције како би помогла корисницима да правилно сортирају рециклажни отпад. То је једноставан и интуитиван алат, где уз сваки унос - било текстуални опис или фотографију - корисници сазнају праву информацију о одговарајућем поступку са отпадом и тако постају не само информисани већ и еколошки одговорнији”, каже Стефан Миланков, Software Developer, који је са тимом освојио прво место.
“Користили смо Азуре ОпенАИ сервисе како бисмо створили интелигентан систем који може да препозна врсте отпада и понуди корисне савете о његовом потенцијалу за рециклажу. Генеративна АИ технологија коју смо користили омогућава апликацији да учи од уноса корисника и даје образложење о процесу рециклирања, чиме корисник сваким уносом стиче нова сазнања о рециклажи. Током овог хакатона, научили смо колико је важна сарадња и брза адаптација идеја у функционална решења.
Схватили смо снагу комбиновања различитих технологија као што су Реацт, Pyhton и Азуре ОпенАИ како бисмо створили апликацију која решава проблеме корисника, едукује их и има позитиван утицај на свет око нас.” Рад на пројекту који доприноси друштвеном добру дао је додатну мотивацију и инспирацију тиму, па зато имају визију да ову апликацију учине доступном широј јавности.
Треће место заузео је тим Цтрл Алт Дефеат, који је окупио још тројицу зрењанинских Најнера и два студента који су у том тренутку била на пракси у Леви9. Сви су ове године пробили лед на Хацк9-у, инспирисани идејом са једног од комерцијалних пројеката на ком су радили. “Увидели смо потенцијал коришћења АИ-ја за претрагу одређених података, а с обзиром да је бацкенд који клијент користи за складиштење и претрагу опен-соурце, одлучили смо да пробамо да га проширимо АИ могућностима. Вештачка интелигенција је коришћена код претраге скупова података, главни концепт на ком је засновано решење је РАГ, односно Ретриевал-аугментед генератион. Ембедовали смо метаподатке о датасетовима које складиштимо или референцирамо, а затим смо их прослеђивали LLM-ovima како бисмо као резултат добили информације о датасетовима који садрже одређене податке.” каже Дејан Вељковић, ДевОпс. Овакав облик претраге је супериоран јер се ради о демократизацији приступа сировим подацима – упите би могао да напише било ко, обичним језиком. АИ овде узима улогу developera.
Самом Хацк9 такмичењу претходиле су и радионице за размену знања и искуства, које су у сржи Леви9 културе, и веома су важан састојак за професионални напредак.
“Најбоље од свега је што Хацк9 окупља људе заљубљене у технологију. То је прилика да тестирамо своје границе, пробамо нове приступе и заједно уживамо у процесу“, каже Јан Долинај, ЦТО у Леви9 и један од оснивача хакатона Хацк9-а. Дарио Ђурица, Software архитекта и вођа пројекта додаје и перспективу трансформације тржишта:
“Иако изгледа да је тржиште препуно АИ идеја, заправо постоји још много неистражених могућности. Прошле године готово ниједна компанија није имала ГенАИ решење у свом портфолију, а данас се тај број рапидно повећава. Очекује се да ће до следеће године чак 75% софтверских решења укључивати АИ технологије.”
Овогодишњи Хацк9 пружио је учесницима јединствену прилику да у опуштеној и креативној атмосфери истраже нове технологије и експериментишу с вештачком интелигенцијом. Нема сумње да ће будућност донети још изазовније и узбудљивије пројекте – хоћеш ли бити део следећег корака?