IT SAVET: Ako vam neko krade WIFI, evo šta treba da uradite
Ovo su koraci koje bi trebalo da preuzmete da bi i vaši uređaji i podaci bili bezbedni.
Povezivanje na tuđi kućni Wi-Fi signal su česti, što može prilično da uspori internet vezu. Kada to primetite obično je već kasno, zato je potrebno da se zaštitite pre nego što se neko "zakači" na vašu mrežu.
Ako mislite da je dovoljno samo da postavite pristupnu šifru za Wi-Fi - varate se. Ovo su koraci koje bi trebalo da preuzmete da bi i vaši uređaji i podaci bili bezbedni.
Enkripcija
SLATKE MUKE: Ne mogu da naprave dovoljno čipova, koliko im traže
SVAKA ČAST: U Dubaiju "odštampana" najveća zgrada, a sve uz pomoć 3D štampača
POSLE JEDNE DECENIJE: Da li su giganti "preveliki" da bi propali?
Svi novi ruteri imaju mogućnost enkripcije, odnosno šifrovanja podataka, ali je ona prema fabričkim podešavanjima obično isključena. Ne koristite WEP enkripciju, jer je prilično slaba i lako se dešifruje. Umesto nje koristite WPA ili WPA2.
Lozinka
Svi ruteri imaju zadate fabričke lozinke za pristup uređaju i podešavanjima, pa tako ako neko zna marku vašeg uređaja lako može da mu pristupi. Zbog toga, obavezno promenite lozinku za pristup uređaju.
Firewall
Firewall predstavlja zaštitu od upada u vašu mrežu. Ako je ta opcija isključena u podešavanjima rutera - uključite je. Pored toga, dobra zaštita je i da na kompjuteru antivirus program koji ima svoj softverski firewall.