Najnoviji VIRALNI SNIMAK sa TikToka nam pokazao zašto NE SMEMO DA PUNIMO NAŠ AJFON tokom noći!
Prestanite da punite svoje Ajfon telefone telefone preko noći!
Možda imaju različite noćne rutine, ali postoji jedna stvar zajednička korisnicima iPhone-a: oni pune svoje telefone preko noći. Bilo da se radi o Lightning kablu (još uvek), ili bežičnom punjenju, većina ljudi ima punjač pored kreveta tako da se mogu probuditi uz potpuno napunjen iPhone.
Ali prema jednom TikTok korisniku Shomes (Shoandtech), to nije najbolji način.
Video prikazuje Shomesa sa iPhone-om 13 Pro koji je imao od septembra 2021. sa maksimalnim kapacitetom baterije od 100 procenata. Takođe ima iPhone 12 Pro koji je još uvek na 100 odsto. Tajna? Retko puni svoj iPhone preko noći.
Čak i sa Apple-ovim optimizovanim punjenjem baterije – koje uči iz vaših svakodnevnih navika punjenja kako bi se produžio životni vek baterije – očekuje se da će iPhone baterija izgubiti otprilike 10 procenata svog maksimalnog kapaciteta za godinu dana.
Apple kaže da je baterija za iPhone "dizajnirana da zadrži do 80 odsto svog prvobitnog kapaciteta pri 500 kompletnih ciklusa punjenja kada radi u normalnim uslovima", ali redovno punjenje preko noći ubrzava tu degradaciju, piše macworld.
Apple opisuje kompletan ciklus punjenja kada koristite količinu koja je jednaka 100 posto kapaciteta baterije. Dakle, jednog dana možete da koristite 75 procenata kapaciteta baterije, zatim da je potpuno napunite preko noći, a zatim da koristite 25 procenata sledećeg dana i to predstavlja jedan ciklus punjenja.
Ovakav ciklus na svaka dva dana znači da će vam baterija pasti ispod 80 procenata za manje od tri godine.
Ako punite svoj iPhone preko noći osam sati, to dodatno "stresira" bateriju. Čak i sa optimizovanim punjenjem, baterija se i dalje troši nakon što dostigne 100 procenata, tako da kada ostavljate da se puni preko noći kada joj nije potrebno, prekomerno opterećujete bateriju.
Shomes preporučuje da punite vaš iPhone po potrebi. Ako odete na spavanje i ima 40 ili 50%, ostavite ga. Zatim ga napunite tokom sledećeg dana kada se javi potreba. Na taj način baterija neće biti pod stresom, i njen životni vek će biti duži.