Најновији ВИРАЛНИ СНИМАК са ТикТока нам показао зашто НЕ СМЕМО ДА ПУНИМО НАШ АЈФОН током ноћи!
Престаните да пуните своје Ајфон телефоне телефоне преко ноћи!
Можда имају различите ноћне рутине, али постоји једна ствар заједничка корисницима iPhone-a: они пуне своје телефоне преко ноћи. Било да се ради о Lightning каблу (још увек), или бежичном пуњењу, већина људи има пуњач поред кревета тако да се могу пробудити уз потпуно напуњен iPhone.
Али према једном ТикТок кориснику Схомес (Shoandtech), то није најбољи начин.
Видео приказује Схомеса са iPhone-om 13 Про који је имао од септембра 2021. са максималним капацитетом батерије од 100 процената. Такође има iPhone 12 Про који је још увек на 100 одсто. Тајна? Ретко пуни свој iPhone преко ноћи.
Чак и са Apple-ovim оптимизованим пуњењем батерије – које учи из ваших свакодневних навика пуњења како би се продужио животни век батерије – очекује се да ће iPhone батерија изгубити отприлике 10 процената свог максималног капацитета за годину дана.
Apple каже да је батерија за iPhone "дизајнирана да задржи до 80 одсто свог првобитног капацитета при 500 комплетних циклуса пуњења када ради у нормалним условима", али редовно пуњење преко ноћи убрзава ту деградацију, пише macworld.
Apple описује комплетан циклус пуњења када користите количину која је једнака 100 посто капацитета батерије. Дакле, једног дана можете да користите 75 процената капацитета батерије, затим да је потпуно напуните преко ноћи, а затим да користите 25 процената следећег дана и то представља један циклус пуњења.
Овакав циклус на свака два дана значи да ће вам батерија пасти испод 80 процената за мање од три године.
Ако пуните свој iPhone преко ноћи осам сати, то додатно "стресира" батерију. Чак и са оптимизованим пуњењем, батерија се и даље троши након што достигне 100 процената, тако да када остављате да се пуни преко ноћи када јој није потребно, прекомерно оптерећујете батерију.
Схомес препоручује да пуните ваш iPhone по потреби. Ако одете на спавање и има 40 или 50%, оставите га. Затим га напуните током следећег дана када се јави потреба. На тај начин батерија неће бити под стресом, и њен животни век ће бити дужи.