Fejsbuk želi da nas SNIMA POMOĆU KAMERA TELEFONA i detektuje naše emocije (FOTO)
Isplivali tajni dokumenti!
Najpopularnija društvena mreža, Fejsbuk, tajno razvija pomalo zastrašujuću tehnologiju koja špijunira ljude i automatski analizira izraze njihovih lica. Kompanija traži patent pomoću kojeg će moći da dobija slike korisnika pomoću njihovih pametnih telefona, piše The Sun.
GUGL PRIZNAO GREŠKU: Ako pronađete propust na svom telefonu, platiće vam 180 000
Nacrti koji datiraju od 2015. godine otkriveni su od strane softverske kompanije CBI Insight, koja je analizirala Zakerbertovu "emocionalnu tehnologiju". Dokumenti o patentu sadrže ilustracije koje prikazuju osobu koja drži smartfon sa kamerom koja snima fotografije sa kojih se detektuju "emocionalne karakteristike", kao što su smejanje ili mrštenje. Ukoliko se osobi sviđa ono što vidi, Fejsbuk bi mogao da im plasira više sličnih sadržaja, poput onog koji je izazvao ovakvu reakciju.
pic.twitter.com/wJEalu7v5V— FikoR (@FikoR87) June 7, 2017
Ovi nacrti ne idu uvek do završnog proizvoda, pa nije jasno da će Fejsbuk ikada zaista napraviti ovu novu tehnologiju, a istraživači iz CBI Insights-a upozoravaju da bi ovo moglo da odvrati mnoge od korišćenja Fejsbuka.
BUDITE OPREZNI: Ova prevara je ponovo zahvatila WhatsApp
- U jednu ruku, oni žele da identifikuju koji sadržaj izaziva najbolje reakcije, a s druge strane, otkrivanje emocija je tehnički vrlo teško - ističe se na blogu kompanije.
pic.twitter.com/pYiWmuez4s— FikoR (@FikoR87) June 7, 2017
Ali to nije sve. Fejsbuk je, izgleda, testirao sličnu tehnologiju da bi odredio koje "emoije" da šalje ljudima, koristeći selfije. Ukoliko se smešite, mogli bi automatski da vam pošalju smajli, i obrnuto.
To je najnoviji emocionalni patent, koji je datiran na 25. maj ove godine, a istražuju se i mogućnosti da se emocionalno stanje korisnika otkrije pomoću detektovanja snage kojom se poruke kucaju i brzine kojom se pritiskaju dirke na tastaturi. Fejsbuk bi na osnovu ovih promena menjao i veličinu i font teksta, tako da potpuno odgovaraju raspoloženju.
pic.twitter.com/hyOeHqCFeD— FikoR (@FikoR87) June 7, 2017
Fejsbuk je objavio da trenutno nema alate pomoću kojih može da detektuje emocije korisnika.