Otvoren SAJAM TEHNIKE: Ove mašine i roboti neophodni su u savremenoj industriji (GALERIJA)
Najznačajniji regionalni razvojno-tehnički događaj!
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija, Rasim Ljajić, otvorio je danas 61. Sajam tehnike i tehničkih dostignuća na Beogradskom Sajmu, manifestaciju na kojoj će više od 500 izlagača iz svih krajeva sveta predstaviti alate, procesne tehnike, mašine, robote, softvere i komunikacione linije neophodne u proizvodnji u savremenim industrijskim uslovima.
HAKERI HARAJU SRBIJOM: Evo načina kako da se ZAŠTITITE od toga da vam neko UNIŠTI ŽIVOT
Generalna direktorka Beogradskog sajma, Danka Selić, istakla je da je Sajam tehnike bio prva sajamska manifestacija tek osnovanog Beogradskog sajma, 1937. godine, koji ove godine obeležava 80 godina postojanja. Ona je takođe napomenula da je cilj Beogradskog sajma da održava i unapređuje ugled ove značajne manifestacije, budući da je to prestižan sajamski događaj u ovom delu Evrope.
NE PROPUSTITE: U Beogradu se ovog vikenda održava BITAN događaj za sve IT-evce
Ministar Rasim Ljajić rekao je da nije čudo što se ovaj sajam naziva sajmom svih sajmova, ako čovek vidi sve alate, mašine i robotizovane mašine koji su na njemu izloženi.
- Ovo je idealno mesto na kojem Srbija može da predstavi i promoviše četvrtu industrijsku revoluciju, koja nije ništa drugo do tehnološka revolucija. Ovaj sajam je značajan i zato što podižemo svest o značaju tehnike i tehnoloških dostignuća za ekonomiju Srbije. Najzad, značajan je i zato što možemo da uporedimo sebe sa drugima, budući da ovde ima izlagača iz preko 30 zemalja. Možemo da vidimo gde se nalazimo i koliko smo u stanju da pratimo najrazvijenije zemlje. Srbija se danas nalazi na 65. mestu na globalnoj listi inovativnosti od 128 rangiranih zemalja. Tri su ključna razloga zašto nismo bolje plasirani. Pre svega, tu je malo ulaganje u nauku, istraživanje i razvoj. Drugi razlog je činjenica da imamo sve veći odliv mladih stručnjaka, a treći je nedovoljna veza nauke i privrede. Ulaganje je danas oko 0.4 posto BDP-a iz budžeta ili 0.8 posto, kada se računaju svi izvori ulaganja. U Evropskoj uniji, prosečno ulaganje država iznosi oko 2 posto BDP-a. Plan je da se ovo ulaganje poveća na 0.6 posto iz budžeta, a na nivou svih ulaganja da to bude 1.5 odsto BDP-a - rekao je Ljajić.
On je takođe istakao da naučna dostignuća ostaju zatvorena u institucijama zato što postoji diskrepancija između ovih institucija i privrede, a kao dokaz da sve ovo može da se unapredi naveo je napredak u IT sektoru.
- U ovoj oblasti, mala i srednja preduzeća prostižu izvanredne rezultate. Ove godine, već tokom prva tri meseca, imamo rast izvoza kompjuterskih usluga za 30 posto, a to je 160 miliona evra zarade od izvezenih različitih softverskih rešenja. To su odlični rezultati, a ovaj sektor pokazuje najveću vitalnost u našoj privredi. Godišnje se pojavi 200 novih IT kompanija, a danas u njima radi oko 20 hiljada ljudi. Ovo treba da bude model i za druge oblasti, kada govorimo o tehnici i tehnologiji - rekao je Ljajić.
On se potom obišao štandove u hali 1, u kojoj se nalazi i okosnica sajamske ponude, u vidu izložbe alata, procesne tehnike, robota, softvera i komunikacionih linija neophodnih u industrijskoj proizvodnji. U okviru ove postavke, mogu se videti elementi Industije 4.0, fabrike budućnosti (pametna, digitalna, virtuelna fabrika...), mašine alatljike, alati i pribori za obradu metala, zavarivanje, kompresori, merna oprema, industrijska automatizacija, sistemi za montažu, robotiku, procesnu tehniku...
Sektor elektroenergetike i termotehnike smešten je u hali 2a, u hali 2b može se videti izložba inovacija i novih tehnologija, dok je hala 2c namenjena za izložbeni prostor i prateći program. Hala 3 namenjena je nacionalnim izložbama i grupnim nastupima, transportu i logistici, metalurgiji i livarstvu.
Kako izgleda deo atmosfere i zanimljive ponude na Sajmu tehnike, pogledajte u galeriji: