Отворен САЈАМ ТЕХНИКЕ: Ове машине и роботи неопходни су у савременој индустрији (ГАЛЕРИЈА)
Најзначајнији регионални развојно-технички догађај!
Потпредседник Владе Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација, Расим Љајић, отворио је данас 61. Сајам технике и техничких достигнућа на Београдском Сајму, манифестацију на којој ће више од 500 излагача из свих крајева света представити алате, процесне технике, машине, роботе, софтвере и комуникационе линије неопходне у производњи у савременим индустријским условима.
ХАКЕРИ ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Ево начина како да се ЗАШТИТИТЕ од тога да вам неко УНИШТИ ЖИВОТ
Генерална директорка Београдског сајма, Данка Селић, истакла је да је Сајам технике био прва сајамска манифестација тек основаног Београдског сајма, 1937. године, који ове године обележава 80 година постојања. Она је такође напоменула да је циљ Београдског сајма да одржава и унапређује углед ове значајне манифестације, будући да је то престижан сајамски догађај у овом делу Европе.
НЕ ПРОПУСТИТЕ: У Београду се овог викенда одржава БИТАН догађај за све ИТ-евце
Министар Расим Љајић рекао је да није чудо што се овај сајам назива сајмом свих сајмова, ако човек види све алате, машине и роботизоване машине који су на њему изложени.
- Ово је идеално место на којем Србија може да представи и промовише четврту индустријску револуцију, која није ништа друго до технолошка револуција. Овај сајам је значајан и зато што подижемо свест о значају технике и технолошких достигнућа за економију Србије. Најзад, значајан је и зато што можемо да упоредимо себе са другима, будући да овде има излагача из преко 30 земаља. Можемо да видимо где се налазимо и колико смо у стању да пратимо најразвијеније земље. Србија се данас налази на 65. месту на глобалној листи иновативности од 128 рангираних земаља. Три су кључна разлога зашто нисмо боље пласирани. Пре свега, ту је мало улагање у науку, истраживање и развој. Други разлог је чињеница да имамо све већи одлив младих стручњака, а трећи је недовољна веза науке и привреде. Улагање је данас око 0.4 посто БДП-а из буџета или 0.8 посто, када се рачунају сви извори улагања. У Европској унији, просечно улагање држава износи око 2 посто БДП-а. План је да се ово улагање повећа на 0.6 посто из буџета, а на нивоу свих улагања да то буде 1.5 одсто БДП-а - рекао је Љајић.
Он је такође истакао да научна достигнућа остају затворена у институцијама зато што постоји дискрепанција између ових институција и привреде, а као доказ да све ово може да се унапреди навео је напредак у ИТ сектору.
- У овој области, мала и средња предузећа простижу изванредне резултате. Ове године, већ током прва три месеца, имамо раст извоза компјутерских услуга за 30 посто, а то је 160 милиона евра зараде од извезених различитих софтверских решења. То су одлични резултати, а овај сектор показује највећу виталност у нашој привреди. Годишње се појави 200 нових ИТ компанија, а данас у њима ради око 20 хиљада људи. Ово треба да буде модел и за друге области, када говоримо о техници и технологији - рекао је Љајић.
Он се потом обишао штандове у хали 1, у којој се налази и окосница сајамске понуде, у виду изложбе алата, процесне технике, робота, софтвера и комуникационих линија неопходних у индустријској производњи. У оквиру ове поставке, могу се видети елементи Индустије 4.0, фабрике будућности (паметна, дигитална, виртуелна фабрика...), машине алатљике, алати и прибори за обраду метала, заваривање, компресори, мерна опрема, индустријска аутоматизација, системи за монтажу, роботику, процесну технику...
Сектор електроенергетике и термотехнике смештен је у хали 2а, у хали 2б може се видети изложба иновација и нових технологија, док је хала 2ц намењена за изложбени простор и пратећи програм. Хала 3 намењена је националним изложбама и групним наступима, транспорту и логистици, металургији и ливарству.
Како изгледа део атмосфере и занимљиве понуде на Сајму технике, погледајте у галерији: