SVI TO RADIMO, A NE ZNAMO: Da li NASILNO isključivanje računara NA DUGME izaziva oštećenja?
Jeste brže, ali...
Zapravo je smešno koliko se problema može rešiti ponovnim podizanjem operativnog sistema. "Zabagovao" vam je Windows i ne reaguje? Ponovno ga pokrenite. Uređaj vam radi usporeno zbog preforsirane RAM memorije? Ponovo ga pokrenite. Wi-Fi vam je prestao raditi? Ponovo pokrenite uređaj.
„Hard reboot“ ili „Cold reboot“ je ponovno podizanje operativnog sistema, nakon što brzinski isključite računar ili laptop kada duže vreme držite dugme za paljenje. Za ponovno pokretanje uređaja dovoljan je nakon toga, samo kratki pritisak istog gumba za paljenje.
Ova opcija je ugrađena u sve računare i laptopove, a još se zove i mehaničko gašenje i kao takvo ne može se isključiti ili mjenjati.
Uskoro bismo hranu mogli da naručujemo direktno preko FEJSBUKA
Svi znamo kako se gase računari sa naredbom „Shut down“ u glavnom meniju i takvo isključivanje uređaj nema gotovo nikakav rizik za novo pokretanje operativnog sistema. Zapravo postoje samo dve situacije kad vam može naštetiti:
1. Ako ga napravite prilikom nadogradnje vašeg operativnog sistema, tj ako slučajno isključite uređaj usred procesa nadogradnje, što može dovesti do problema sa operativnim sistemom kod ponovnog pokretanja.
2. Druga sitaucija je da ste nesvesno dobili neki zlonamerni program tj. malware, koji se zakačio za vaš sistem startovanja tj. u skripte namenjene za podizanje vašeg operativnog sistema, i upravo čeka da napravite „reboot“ vašeg računara kako bi se raširio na predviđena mesta.
Za razliku od starijih računara, moderniji imaju mnogo manji rizik i sa "nasilnim" gašenjem da će napraviti probleme na operativnom sistemu za sledeće podizanje. Budući da se istovremeno imatična ploča gasi jer ostaje bez napajanja, a signal gašenja ni ne odlazi do operativnog sistema. To znači da računar tada ne dobija priliku za pravilno zatvaranje aplikacija, čišćenje svojih privremenih datoteka, snimanje datoteka... Svi ti koraci se preskaču prilikom naglog nestanka struje iz uređaja, tj. „hard reboot“.
Iako sve to smatramo nepravilnim korišćenjem računara, to zapravo i nije naročito štetno.
Zapravo najgori scenario za nestanak struje iz uređaja je dok operativni sistem zapisuje podatke na disk. Ako se tada dogodi, ono što je od datoteka u tom trenutku zapisivano najverovatnije će biti oštećeno, a ako je vaš podatkovni pogon klasičan hard disk, postoji i mala verovatnoća da bi se glava za čitanje / pisanje mogla mehanički oštetiti.
Procurela TAJNA PRAVILA FEJSBUKA o nasilju, s*ksu, rasizmu: Mučenje dece DOZVOLJENO, golotinja NIJE
Ali budući da se „hard reboot“ za ponovno podizanje sistema uglavnom koristi kada je operacijski sistem u mirovanju (što znači da se podaci ne zapisuju), gotovo da nema rizika. Problemi sa podacima su verovatniji tokom naglih prekida napajanja ili nestanka električne struje, a takva se situacija reševa pomoću UPS-a tj. uređaja za neprekidno napajanje.
U većini slučajeva, ne trebate se bojati brzinskog gašenja laptopa ili računara na dugme, iako je sigurnije koristiti "shut down" iz glavnog menija.