СВИ ТО РАДИМО, А НЕ ЗНАМО: Да ли НАСИЛНО искључивање рачунара НА ДУГМЕ изазива оштећења?
Јесте брже, али...
Заправо је смешно колико се проблема може решити поновним подизањем оперативног система. "Забаговао" вам је Windows и не реагује? Поновно га покрените. Уређај вам ради успорено због префорсиране РАМ меморије? Поново га покрените. Wi-Fi вам је престао радити? Поново покрените уређај.
„Хард ребоот“ или „Цолд ребоот“ је поновно подизање оперативног система, након што брзински искључите рачунар или лаптоп када дуже време држите дугме за паљење. За поновно покретање уређаја довољан је након тога, само кратки притисак истог гумба за паљење.
Ова опција је уграђена у све рачунаре и лаптопове, а још се зове и механичко гашење и као такво не може се искључити или мјењати.
Ускоро бисмо храну могли да наручујемо директно преко ФЕЈСБУКА
Сви знамо како се гасе рачунари са наредбом „Схут down“ у главном менију и такво искључивање уређај нема готово никакав ризик за ново покретање оперативног система. Заправо постоје само две ситуације кад вам може наштетити:
1. Ако га направите приликом надоградње вашег оперативног система, тј ако случајно искључите уређај усред процеса надоградње, што може довести до проблема са оперативним системом код поновног покретања.
2. Друга ситауција је да сте несвесно добили неки злонамерни програм тј. malware, који се закачио за ваш систем стартовања тј. у скрипте намењене за подизање вашег оперативног система, и управо чека да направите „ребоот“ вашег рачунара како би се раширио на предвиђена места.
За разлику од старијих рачунара, модернији имају много мањи ризик и са "насилним" гашењем да ће направити проблеме на оперативном систему за следеће подизање. Будући да се истовремено иматична плоча гаси јер остаје без напајања, а сигнал гашења ни не одлази до оперативног система. То значи да рачунар тада не добија прилику за правилно затварање апликација, чишћење својих привремених датотека, снимање датотека... Сви ти кораци се прескачу приликом наглог нестанка струје из уређаја, тј. „хард ребоот“.
Иако све то сматрамо неправилним коришћењем рачунара, то заправо и није нарочито штетно.
Заправо најгори сценарио за нестанак струје из уређаја је док оперативни систем записује податке на диск. Ако се тада догоди, оно што је од датотека у том тренутку записивано највероватније ће бити оштећено, а ако је ваш податковни погон класичан хард диск, постоји и мала вероватноћа да би се глава за читање / писање могла механички оштетити.
Процурела ТАЈНА ПРАВИЛА ФЕЈСБУКА о насиљу, с*ксу, расизму: Мучење деце ДОЗВОЉЕНО, голотиња НИЈЕ
Али будући да се „хард ребоот“ за поновно подизање система углавном користи када је операцијски систем у мировању (што значи да се подаци не записују), готово да нема ризика. Проблеми са подацима су вероватнији током наглих прекида напајања или нестанка електричне струје, а таква се ситуација решева помоћу УПС-а тј. уређаја за непрекидно напајање.
У већини случајева, не требате се бојати брзинског гашења лаптопа или рачунара на дугме, иако је сигурније користити "схут down" из главног менија.