EKSKLUZIVNO IZ ČIKAGA: Bezakonje u školi za srpsku decu - hoće da ih POKATOLIČE, devojčica IZBAČENA posle protesta roditelja!
Potreseni roditelj je odlučio da progovori.
Srpski žitelji Čikaga koji svoju decu školuju u tamošnjoj Akademiji Sveti Sava (St. Sava Academy) ovih dana doživljavaju velike neprijatnosti, koje su počele dolaskom nove direktorke na čelo te ustanove.
Milan Brašanac, koji sa svojom suprugom i ćerkom živi u Čikagu godinama, kaže da su nesuglasice počele zbog toga što je, kako kaže, direktorka odlučila da po svaku cenu "amerikanizuje" srpsku decu u ovoj, inače privatnoj instituciji. Zbog toga je devojčica, ni kriva ni dužna, na kraju izbačena iz škole.
- Ona je odličan đak, išla je u prvi razred, ali je s obzirom na to da je veoma talentovana matematiku slušala sa drugim razredom i bila među najboljim đacima, iako je godinu dana mlađa. Kako je to privatna škola odvajali smo značajna sredstva - počinje svoju priču za Srbiju Danas Milan Brašanac.
On naglašava da su ćerku upisali u tu školu upravo da bi izbegli amerikanizaciju i kako bi je zaštitili od katoličkih i drugih uticaja, a baš su to doživeli, i to u instituciji koja se reklamira kao zaštitnik pravoslavlja, kulture i srpskog jezika.
- Nekoliko dana pred početak nove školske godine u školu je došla nova direktorka, žena srpskog porekla, ali u njoj teško da ima bilo šta srpsko. Zove se Mišel Janakos ( Michelle Jannakos - udata je za grčkog sveštenika). Jedan od uslova na konkursu za direktora škole je bio da ta osoba mora da priča i srpski i engleski jezik, međutim nova direktorka pomalo razume srpski, a gotovo ga i ne priča - kaže Brašanac.
Od kako je ona došla, kaže naš sagovornik, počela je i amerikanizacija dece. Direktorka je uvela zaklinjanje američkoj zastavi, što do tada nije bio običaj, a deca u nižim razredima su počela da sede na podu, za božićnu proslavu pevali su nezvaničnu katoličku pesmu "Tiha noć" ("Silent night"), a poslednja stvar bila je i obeležavanje Svetog Valentina.
- Moja supruga i ja smo se bunili protiv takvih stvari, jer smo želeli da zaštitimo kako naše tako i drugu srpsku decu (kao i rusku decu koja imaju jedno odeljenje) od tih stvari. Izdejstvovali smo da naše dete dolazi kasnije u školu kako bi izbeglo zaklinjanje zastavi. Inače, zaklinjanje američkoj zastavi je opciono za privatne škole u SAD. Dakle škola nije obavezna da to uvede. Čak i u javnim školama možete da tražite izuzeće - objašnjava Brašanac.
Pismo direktorke: "Potražite odmah drugu školu!"
Porodica Milana Brašanca je putem mejla obaveštena da njegova ćerka više neće pohađati Akademiju "Sveti Sava". U pismu, koje potpisuje direktorka škole, Mišel Janakos, piše da se Brašanac ogrešio o politiku škole, kao i da pesme koje su bile predmet rasprave u duhu mira i slavljenja rođenja Isusa Hrista, kao i da se dan Svetog Valentina slavi sekularno u SAD-u, mimo verskog konteksta.
U zaključku, direktorka poručuje da porodica Brašanac što pre potraži druge opcije za školovanje njihovog deteta.
Njegova ćerka je učestvovala u predstavi u kojoj se pevala jedna katolička božićna pesma, pa su po završetku nastupa (nisu bili obevašteni o repertoaru) demontstrativno napustili predstavu.
Kasnije, u razgovoru sa direktorkom, Brašanac je pokušao da joj ukaže na probleme koji se dešavaju u školi, ali nije naošao na razumevanje. Objasnila im je da nema ništa loše u sedenju na podu, da je izgovaranje zakletve američkoj zastavi saasvim u redu, a da je psemu "Tiha noć" prihvatio i sam Unesko.
Brašanac i njegova supruga uspeli su da izdejstvuju, preko rektora škole i predsednice školskog odbora, da im ćerka dolazi u školu kasnije, kako bi izbegla pomenutu zakletvu i da ne sedi na podu.
Kap koja je prelila čašu je bilo obeležavanje Dana zaljubljenih, koji je u Americi poznat ka "Valentine’s Day". Roditelji su dobili pismo u kojem su obavešteni da će se taj dan obeležavati u školi, što je izazvalo revolt. Brašanac je svoje negodovanje objavio na svom Fejsbuk profilu, poslao je i poruku rektoru škole, ali nije dobio odgovor.
- To nas je veoma pogodilo jer smatramo da u školi iza koje stoji Srpska pravoslavna crkva to ne bi trebalo da se pominje. O ljubavi, prijateljstvu i svemu ostalome može da se uči i bilo kog drugog dana u godini. Naša deca su ovde okružena na svakom koraku svim mogućim i nemogućim i smatramo da bi u školi trebala da budu zaštićeni od tih uticaja. Ako se proslavlja sv. Valentin, zašto se onda ne proslavlja sv. Patrik, noć veštica i drugi slični praznici? - pita se Brašanac.
Zbog svega toga, on je odlučio da u vreme proslave svetog Valentina u školi (13. i 14. februar) ne dovodi ćerku na časove engleskog jezika, jer su se tada delile čestitke povodom Svetog Valentina i uredno je obavestio školu. Tada je usledio veći šok.
- Danas smo dobili e-mail da je naše dete izbačeno iz škole zato što smo navodno nekom pretili, zastrašivali zlostavljali studente i osoblje, kao i da su naše objave na Facebook bile klevetničke. Želeli smo da naše dete bude u "St. Sava Academy" bar do šestog razreda (toliko trenutno razreda ima). Nažalost to nam neće biti omogućeno, a naše dete je trenutno bez škole! - govori Brašanac.
Naš sagovornik naglašava da nema ništa protiv direktorke lično, ali da smatra kako će njen rad dovesti školu do propasti.
- Smartamo da škola koja se nalazi pri Srpskoj pravoslavnoj crkvi treba da bude ostrvo na kojem će se naša deca zaštititi od mnogobrojnih loših uticaja. Direktorki očigledno smeta to što se naša porodica bori za sačuvanje izvorne srpske tradicije i kulture. Da nas nije briga za to ne bismo ni doveli naše dete u školu koja nosi ime Svetog Save i koja je pri Srpskoj pravoslavnoj crkvi i pri tome plaćali za to. Što je najgore, optuženi smo zato što se borimo za očuvanje srpske kulturi i tradicije u srpskoj školi! - zaključuje Brašanac.