Znate li da je OVA FRESKA nastala za vreme života Svetog Save: Ovako je prvi srpski arhiepiskop zaista izgledao
Pravoslavna svetinja, kojoj na poklonjenje dolaze narodi svih vera i nacija, dočekala je veliki jubilej. Ove godine namiruje se tačno osam vekova od kada su kralj Vladislav i njegov stric Sveti Sava podigli crkvu.
Pravoslavna svetinja, kojoj na poklonjenje dolaze narodi svih vera i nacija, dočekala je i veliki jubilej. 2019. godine kada se namirilo tačno osam vekova od kada su kralj Vladislav i njegov stric Sveti Sava podigli crkvu.
U toj crkvi, na međama zapadne i vizantijske civilizacije, začela je duhovna i kulturna istorija srednjovekovnog zdanja. U mnogo čemu, u kontekstu širem od srpske zaostavšine, ono ima predznak prvi ili među prvima. Podigli su ga sin i brat prvog kralja iz loze Nemanjića. Prvi srpski arhiepiskop i prosvetitelj u njemu je često boravio i nakon smrti više od tri i po godine počivao. Njegove freske su među najznačajnijim hrišćanskim relikvijama, a jedna od njih bila je uvodni kadar prvog uživo pozdrava Evropljana Amerikancima. Još mnogo razloga je koji daju na vrednosti manastiru Mileševa i opravdavaju broj od 200.000 posetilaca koji godišnje obiđu hram kod Prijepolja.
![Svetosavlje i estrada](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/shutterstock_785982451_0.jpg?itok=QzuHFh8n)
SVETOSAVLJE I SRPSKA ESTRADA: Razgovarali smo sa poznatima o Svetom Savi - pogledajte kako su se snašli
![Tamara de Lempicka](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2024/01/22/tamara_u_zelenom_bugatiju.jpg?itok=EL6rYeyp)
Poznata slika krije istinu o životu autorke: Varala muževe sa muškarcima i ženama, klanjala se jedino umetnosti i novcu
![manastir Sopoćani](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/08/30/manastir-sopocani.jpg?itok=FQBNk-H_)
NAJLEPŠA FRESKA NA SVETU NALAZI SE U SRBIJI: Zbog svoje lepote, izazivala je veliku pažnju na svetskim izložbama
- Mileševa je jedan od naših najznačajnijih manastira. Dve godine posle smrti Svetog Save, njegove mošti su, na zahtev kralja Vladislava, iz Trnova prenesene u manastir i tu su bile do 1597. kada su ih Turci odneli i spalili na Vračaru. U Mileševi je polovinom 16. veka radila treća po redu štamparija kod Srba, u kojoj su štampane crkvene knjige, psaltiri i molitvenici od kojih je samo nekoliko sačuvano i koji se nalaze u Narodnoj biblioteci Srbije, Matici srpskoj, SANU i Muzeju SPC. Štamparija je bila tajna i nalazila se pod plafonom priprate, ali su je Turci otkrili i zapalili. Još jednom je obnovljena i posle nekog vremena je prestala sa radom - objašnjava Slavoljub Pušica, istoričar - muzejski savetnik i dugogodišnji direktor Muzeja u Prijepolju.
Manastir je za vreme Turaka sedam puta paljen i razaran, ali uvek obnavljan, poslednji put u drugoj polovini 19. veka. Bez obrzira na to što je decenijama crkva bila bez krova, u njoj su sačuvani delovi fresaka iz 13. i 16. veka.
- Najznačajnija je freska Svetog Save jer je nastala za vreme njegovog života. On je pozirao freskopiscu koji ga je verno naslikao, onako kako je izgledao u tom trenutku. To je jedina originalna freska Svetog Save, sve ostale su kopije freske iz Mileševe. Druga po važnosti je Bogorodičina. Jedna je od samo tri u svetu na kojoj Bogorodica u naručju ne drži Isusa Hrista već preslicu. Treća po važnosti, ali najpoznatija, je freska Belog Anđela - Anđela Gavrila koji rukom pokazuje prazan Hristov grob, odnosno Hristovo vaskrsnuće - ispričao je Pušica.