Laza Kostić je voleo ženu 30 godina mlađu, a kada je umrla, posvetio joj je OVE REČI (VIDEO)
Laza Kostić je bio jedan od najpoznatijih srpskih književnika, rođen 12. februara 1841. godine u Kovilju. Govorio je više stranih jezika: grčki, latinski, engleski, nemački, francuski, ruski, mađarski...
Izabran je za člana Srpskog učenog društva 27. februara 1883, a za redovnog člana Srpske kraljevske akademije 26. januara 1909.
Napisao je oko 150 lirskih i dvanaestak epskih pesama, balada i romansi, tri drame i brojne tekstove polemičkog karaktera, predavanja, skice i feljtone. Njegovim najznačajnijim prevodima smatraju se Šekspirovi Romeo i Julija, Hamlet i Ričard II. Napisao je i nekoliko pripovedaka: Čedo vilino, Maharadža i Mučenica.
Film "Santa Maria della Salute" na severnoameričkoj turneji
Laza Kostić je umro je 1910. godine u Beču, a sahranjen je na Velikom Pravoslavnom groblju u Somboru. Ostaće zapamćen kao jedan od najznačajnijih književnika srpskog romantizma.
Pisac Miomir Petrović dobitnik književne nagrade "Laza Kostić"
Svoju najbolju pesmu i jednu, po opštem mišljenju kritičara, od najlepših pesama srpske književnosti uopšte, Santa Maria della Salute, Laza Kostić završio je pred smrt. Pisao ju je 14 godina.
na današnji dan, 1841. godine rođen je pesnik, književnik, novinar i dramski pisac Laza Kostić pic.twitter.com/J6SR84jeR9— Dejan (@DejanStokicds) February 12, 2017
Pesmu je posvetio Lenki Dunđerski, najmlađoj kćerki Lazara Dunđerskog – trgovca i veleposednika, u koju je bio zaljubljen iako je bila dosta mlađa od njega. Na predlog njenog oca Laze Dunđerskog, pesnik se 1895. godine oženio bogatom udovicom Julom Palanačkom.
Nedugo nakon toga Lenka umire.
Da bi pobegao od nesreće i tuge, Laza sa ženom odlazi u Veneciju gde posećuje crkvu Gospe od Spasa iz 17. veka. Očaran lepotom crkve i neprebolna ljubav prema Lenki učinili su da pesnik napiše svoje najlepše delo, poslednje za života, pesmu Santa Maria Della Salute, koja je svetlost dana ugledala 1909. godine.