Nagrada "Radoje Domanović" Pavlu Kovačeviću i Savi Martinoviću
Priznanje velikanima satire.
Profesoru Pavlu Kovačeviću i Savi Martinoviću je uručena nagrada Udruženja književnika Srbije "Radoje Domanović" za 2017. godinu za ukupan doprinos srpskoj satiri.
DODELJENE BAFTA NAGRADE: Pet priznanja za "Tri bilborda..." (VIDEO)
Jednoglasnu odluku je doneo žiri u sastavu: Radomir Andrić (predsednik), Milovan Vitezović, Petar Žebeljan, Slađana Mitrović, Radoslav Tilger, Aleksandar Čotrić i Bojan Ljubenović.
U obrazloženju je navedeno da je Pavle Kovačević (1940) u književnom stvaralaštvu dostigao vrhunske domete, a kao aforističar ušao u sazvežđe velikana satire već prvom knjigom "Do sarkazma i napred" (1967).
"U Kovačevićevom opusu najviše fasciniraju dubina njegovih zapažanja i slikovitost i elegancija književnog stila", ocenio je žiri.
Ono što posebno ističe Savu Martinovića (1935) u vrhunskom jatu srpske satire je, prema zapažanju žirija, njegovo ogledanje u čitavom nizu žanrova - aforizmu, epigramu, priči, mikro-zapisu, mikro-eseju, pitalici i romanu.
"Njegovoj znatiželji i literarnom gabaritu tesni su svi okviri i zato ih neprestano menja i razmiče", stoji u obrazloženju koje je pročitao Čotrić.
Martinović je rekao da se divi žiriju koji je sa toliko preciznosti dodelio nagradu Pavlu Kovačeviću, ali i da se ponosi onim koji sa njim dobija istu nagradu i od koga je, iako je mlađi, učio da piše satiru.
Kovačević se uz mnogo humora osvrnuo na odnos naroda i vođa, u čijoj koži, kaže ne bi bio, i naglasio da ne treba težiti krajnosti te da "satiričar drži centar - Srbin u Srbiji sa širokim krilima revolucije i demokratije", da "svako pero orla treba da bude na svojoj strani, ali međusobno u slozi", a aforizmima je ilustrovao da su potomci vođe.
Za najbolju knjigu satire na srpskom jeziku nagrada "Radoje Domanović" dodeljena je Milanu R. Simiću za knjigu aforizama "Žulj na žulj" (Društvo "Trag" i časopis "Naš trag"), Jeremiji Lazareviću za knjigu poezije "Filozofija" ("Filip Višnjić") i Janku Jeliću za knjigu priča "Zlatni čovjek" (Matica srpska - Društvo članova u Crnoj Gori).
Jelić je rekao da svima njima u Matici srpskoj - Društvu članova u Crnoj Gori znači priznanje "Radoje Domanović" na putu borbe za srpski jezik, Lazareviću je nagrada novi impuls da "više misli i knjizezvno dela na Domanovićev način", a Simić je aforizmima zahvalio na nagradi koja mu predstavlja "čast i obavezu".
Za teorijski doprinos satiri nagrađen je Vitomir Teofilović (1943), za knjigu "Eseji o aforizmima o romanima o pesmama" (Gea), koju je žiri ocenio kao književni podvig, kapitalno izdanje i enciklopediju srpske satire, posebno aforistike.
"Teofilovićev stil je elegantan, jasan, lapidaran i sadržajan. Ako je Stanislav Ježi Lec vratio aforizmu ugled svojim "Neočešljanim mislima" na literarnom planu, Vitomir Teofilović je to učinio knjigom "Eseji" na književno-teorijskom polju", navedeno je u obrazloženju.
Teofilović je rekao da ga je na pisanje nagrađene knjige, prve u trilogiji, podstakao jedinstven slučaj da pola stoleća na ovom prostoru veliki broj ljudi piše vrhunsku satiru, te je dao skice portreta sedmoro, kako je rekao, velikana satire, i pokazao čitavu biblioteku našeg humora.
Priznanje "Ekselencija satire", koje se dodeljuje najboljim stranim satiričarima, pripala je Ljubomiru Feldeku iz Bratislave, Mihailu Vešimu iz Sofije i Vladislavu Vlahoviću iz Podgorice.