NOVA KNjIGA NOVINARA "SRBIJA DANAS" DUŠANA MARIĆA: Bitka za Kupres, ratni dnevnik
Knjiga je ilustrovana ratnim kartama i fotografijama svih bojišta na kojima su vođene presudne bitke za Kupres, pojedinih učesnika, originalnih naređenja i stranica iz dnevnika.
Danas je iz štampe izašla nova knjiga novinara i saradnika "Srbija danas" Dušana Marića "Bitka za Kupres", ratni dnevnik o poslednjem ratu u BiH, u kojem je stvorena i odbranjena Republika Srpska.
NEVEROVATNO! Evo KAKO je nastala jedna od NAJPOZNATIJIH pesama ERIKA KLEPTONA
Preminula je glumica uz čije smo filmove odrastali - tužna vest za celu bivšu Jugu
ODLAZAK VELIKOG KOMPOZITORA: Preminuo Enio Morikone
Marić je u ratu u Hrvatskoj i BiH proveo četiri godine, prvo kao dobrovoljac u jedinicama JNA i Milicije Krajine a zatim kao oficir Vojske Republike Srpske. Najveći deo vremena u 7. kupreškoj motorizovanoj brigadi, jednoj od najboljih jedinica generala Ratka Mladića, u kojoj je komandovao izviđačko-diverzantskom četom, poznatom pod imenom "jutelovci", Borbenom grupom Mračaj i Borbenom grupom Velika Plazenica.
Tokom ratnih dana vodio je dnevnik u koji je upisivao sve najznačajnije događaje na kupreško-bugojanskom, kupreško-gornjovakufskom, kupreško-duvanjskom i kupreško-livanjskom ratištu, opisujući i svoju ulogu u tim događajima.
Pre tri godine Marić je objavio knjigu "Sinovi Vitoroga", hroniku ratnih događaja na Kupreškoj visoravni od 1991. do 1996. godine, koju je napisao na osnovu svojih beleški i sećanja, operativnog dnevnika 7. kupreške brigade VRS i operativnih dnevnika 7. korpusa muslimanske vojske BiH i Zbornog područja HVO Tomislavgrad.
Knjiga "Bitka za Kupres" je svojevrsni nastavak "Siniva Vitoroga", njegov lični dnevnik, najviše o dramatičnim događajima na kupreškom ratištu u 1994. godini, koji će dugoročno odrediti sudbinu Kupresa i srpskog naroda na Kupreškoj visoravni.
Od 16. marta 1994. godine, kad je muslimanska vojska iz Bugojna krenula u prvu veću ofanzivnu akciju prema Kupresu i zauzela neke položaje koje je 7. brigada VRS držala iznad Bugojna (Mala Šuljaga, Lukića livade i Šipin Most) i sredine maja, kad je muslimanska vojska ponovila napadna dejstva prema Kupresu, bezuspešno pokušavajući da zauzme položaje 7. brigade na jugoistočnim padinama Stožera (Crni vrh i Rdelj), iznad Gornjeg i Donjeg Mračaja.
Preko 19. oktobra, početka treće i prelomne ofanzive muslimanske vojske na kupreškom ratištu, u kojoj je angažovano više od 10.000 pripadnika Sedmog i drugih korpusa tzv. Armije BiH a VRS odbačena na Kupreška Vrata, Stožer i Veliku Plazenicu, nakon čega je hrvatska vojska, prekidajući osamnaestomesečno primirje sa VRS, upotrebom oko 5.000 vojnika, 1. novembra ponovo napala na Donji Malovan, Rilić i Ravno.
Do povlačenja 7. brigade i pridodatih joj jedinica (ukupno oko 3.500 boraca) iz Kupresa, u noći između 2. i 3. novembra 1994. prema Blagaju i Šipovu i utvrđivanja nove linije fronta pravcem Čučkovine - Velika Plazenica - severna uzvišenja iznad Zlosela - Kurljaj - Hrbljina.
Knjiga je ilustrovana ratnim kartama i fotografijama svih bojišta na kojima su vođene presudne bitke za Kupres, pojedinih učesnika, originalnih naređenja i stranica iz dnevnika.
Možda i najznačajniji sadržaj knjige su spiskovi sa imenima više stotina boraca iz jedinica kojima je Marić komandovao, kao i imena boraca koji su iz drugih jedinica upućivani u njegove jedinice, da pomognu u izvršavanju ratnih zadataka.
Ovo je knjiga o žestokim bitkama, ličnim junaštvima ali i kukavičlucima, iz koje se precizno može naslutiti stanje duha srpskog vojnika, ne samo na Kupreškoj visoravni, već i u celoj BiH ali i zakulisne političke igre u kojima je rešavana sudbina strateški izuzetno značajne Kupreške visoravni, koju je najstariji srpski dnevni list "Politika" u naslovu svog jednog ratnog izveštaja krstila kao "pupak Balkana".
Izvod iz ratnog dnevnika za utorak 17. maja 1994. godine:
Na Gornjim Previlima zabrinuti šta je sa nama. Pričamo im šta se dogodilo. Naređujem pojačanu budnost. Komandiru položaja Milanu Laziću kažem da posebno obrati pažnju na put kojim smo išli u izviđanje. Očekujem da će muslimani uskoro krenuti po našem tragu.
Po povratku u komandu na Pometeniku kažem Lazi Žderi da zove Kupres. Iz razgovora sa Rakićem saznajem da se na livadi kojom su Mirko i Dragan prošli nalazi minsko polje. Negde 1992. godine postavili ga "beli orlovi", dobrovoljci iz Srbije. Danas smo imali više sreće nego pameti. U to ime, Simo Ždero predlaže da popijemo po rakiju, što i činimo.
U 19.15 iz komande brigade dobijam obaveštenje da su iz presretnutih razgovora zaključili da će večeras biti napad na naš položaj. Sat vremena kasnije Risto Čavka i Rilićani sa Crnog vrha javljaju da po zvuku vozila koja dolaze iz pravca Bugojna i žamoru u rejonu Ratina pretpostavljaju da se muslimani u većem broju grupišu ispred naših linija. Naređujem Milošu Dešiću da minobacačem tuče po Ratinama.
Večeras prvi put u komandi imamo električno osvetljenje. Dve sijalice, prikopčane na veći akumulator. Praznična atmosfera. Sad mogu da pišem. Do sada smo koristili sveće. Otvaram litar malo bolje rakije. Zbog sijalica i današnje sreće na Previlima.
Noć protiče mirno. Oko ponoći sam krenuo u uobičajeni obilazak linije. Sve je u redu, u svim rovovima stražari su na svom mestu. Kao i uvek, dok prolazim kroz bukovu šumu između Šapčinice i kolibe, dočekuju me puhovi. Male životinjice, slične vevericama, koje noću kašljucaju kao ljudi. Toliko slično da nikad nisam bio načisto da li su u pitanju veveričini rođaci ili naši rođaci muslimani, koja ih imitiraju. Zato, za svaki slučaj idem držeći se senki drveća, sa otkočenom puškom. Ma koliko bio pribran, uz leđa i vrat gmižu ledeni trnci.
Po dolasku blizu kolibe zastajem kod stražara Milana Marića. On je iz Rilića. Sedam da mu pravim društvo. Padine Stožera okupane mesečinom. Nigde oblačka. Livada ispred nas, na čijem rubu samuje protivavionski top, odjekuju od horske pesme zrikavaca. Ispod livade, u Pršljanima, u nepreglednoj šumi, čuje se sova. Bože ti hvala, koje li lepote, koje li divne noći.
Knjigu možete naručiti kod autora, na telefon 064 316 78 06.
SNAŽNA PODRŠKA IVANE ŽIGON U BORBI ZA ZAŠTITU SVETINJA U CRNOJ GORI: Pesma se ne može staviti u karantin
PREMJERA "IGRA UMA" ODUŠEVILA PUBLIKU: U kući Džeka Trboseka na Vračaru
Čak 300.000 ljudi traži ZABRANU ovog filma - u njemu glumi SRBIN koji je promenio pol! (FOTO)
10 knjiga srpskih pisaca koje svako treba da pročita
PRAVO BOGATSTVO: Slika Fransisa Bejkona prodata za 75 miliona evra!